Connect with us

Koktail

Piešťanci sa nadýchli za ľudí so svalovou dystrofiou a darovali im 850 €

Published

on

Reklama

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR zorganizovala v júni 16. ročník kampane Belasý motýľ s cieľom bližšie predstaviť verejnosti život ľudí s ochorením svalová dystrofia. Súčasťou kampane bol aj Koncert belasého motýľa, ktorý sa v piešťanskom komunitnom centre Žiwell udial už druhý raz. Tentokrát na ňom zahrala bratislavská kapela Longital. Členovia skupiny v ten večer viackrát spomínali na  svojho priateľa Fergusa O’Farrella. Kapela účinkovala bez nároku na honorár. Vyzbierané vstupné spolu s verejnou celoslovenskou zbierkou činilo za Piešťany 850 €.

Legendárny írsky hudobník mal svalovú dystrofiu, ani tá mu však nezabránila spievať, tancovať na elektrickom vozíku a rozdávať radosť. “Vdychujem výdych tvojho nádychu môjho výdychu tvojho dychu,” spievajú Longital v skladbe Húpačka dychu. Presne v tomto duchu sa Shina, Daniel Salontay a Marián Slávka počas skvelého koncertu nadýchli za ľudí so svalovu dystrofiou. Postupne sa k nim pridali aj prítomní diváci, čím podporili tých, ktorým sa nedýcha najlepšie, symbolicky, aj celkom doslovne. Kapela účinkovala bez nároku na honorár. Vyzbierané vstupné vo výške 263 € organizátori venovali ľuďom so svalovou dystrofiou.

Reklama

Súčasťou kampane bola aj verejná celoslovenská zbierka. V Piešťanoch zbierku organizovali ľudia so svalovou dystrofiou z piešťanského regiónu spolu so svojimi osobnými asistentmi,   rodinnými príslušníkmi a dobrovoľníkmi. Pri tejto príležitosti vyzbierali 587,09 €. Spolu s návštevníkmi koncertu tak Piešťanci ľuďom so svalovou dystrofiou darovali 850,09 €.  V rámci celého Slovenska dobrovoľníci vyzbierali do prenosných pokladničiek sumu 27.130,23 €. Tieto financie sa použijú na doplatky na rôzne kompenzačné pomôcky, najmä zdviháky, elektrické a mechanické vozíky, elektrické postele, antidekubitné matrace, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky. Pre každodenný život ľudí so svalovou dystrofiou sú nevyhnutné, štát ich prepláca len čiastočne alebo vôbec. Informácie o použití financií môžete nájsť na stránkach belasymotyl.sk a omdvsr.sk.

IMG_4466_resize
„Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR úprimne ďakuje skupine Longital, komunitnému centru Žiwell, návštevníkom koncertu, bistru Panda Piešťany, Rotary Clubu Piešťany, všetkým, ktorí podporili zbierku alebo iným spôsobom prispeli k zdarnému priebehu kampane,“ vyjadril svoje poďakovanie organizátori Belasého motýľa.

Reklama

Zdroj: Tlačová správa, foto: archív PNky

Populárne články