Connect with us

Koktail

Park miniatúr má nové prírastky. Predstavia ich už v nedeľu

V nedeľu 24. apríla 2022 počas Dňa otvorených dverí budú v Parku miniatúr predstavené nové modelové prírastky, ktoré vznikali počas minuloročnej zimy a na jar tohto roka. Tvorí ich 6 modelov s poradovými číslami 85 – 90, umiestnené budú v expozícii turistických chát a rozhľadní.

Published

on

Reklama

K maketám objektov, ktoré už sú súčasťou expozície (dve verzie Holubyho chaty na Veľkej Javorine z rokov 1924 a 1929, bývalá chata na Klepáči nad Trenčianskymi Teplicami a Barošova útulňa na Chmeľovej na Vršatci), nachádzajú sa a nachádzali sa v našom blízkom okolí, pribudla prvá verzia a predchodkyňa turistickej Chaty pod Inovcom, ktorú postavili turisti v roku 1936 (bude jubilejným 90. modelom). Táto chata stála až do roku 1944, kedy bola vypálená. Jednalo sa o malebnú drevenú stavbičku postavenú na kamennom základe. Druhou chatou z nášho blízkeho okolia je málo známa Útulňa pri obci Jalšové. Tá bola postavená v roku 1938, poškodená cez vojnu a zanikla až po roku 1989.

Reklama

Ďalšie 4 nové modely obohatia súbor existujúcich objektov z Vysokých Tatier. Vystavené 3 makety (dve verzie Rainerovej chaty, bývalá chata pri Slavkovských plesách) doplnia modelíky dvoch kamenných verzií Chaty pod Rysmi.

Tá prvá vyobrazuje prvú chatu z roku 1935, druhá jej rozšírenie po roku 1977, kedy dostala nadstavané horné poschodie. Túto chatu zničili lavíny v rokoch 2000 a 2001, po nich sa otvorila otázka stavby novej chaty v dnešnej podobe.

Reklama

Treťou je dnes už neexistujúca a menej známa Votrubova chata, ktorá bola postavená pod Predným Kopským sedlom na rozhraní Vysokých a Belianskych Tatier. Tvorila ju malebná drevostavba, obľúbená medzi turistami. Chata bola rozobraná v roku 1942 po výstavbe neďalekej Kežmarskej chaty.

Úplne z iného súdka je model prvej Zbojníckej chaty v podobe okolo roku 1910. Táto neútulná a vlhká kamenná stavba síce chránila turistov pred zlým počasím, ale stráviť v nej noc bolo vtedy asi riadnym utrpením. Nie nadarmo ju vtedy prezývali aj márnica, alebo miesto vhodné iba ako úkryt pre zbojníkov. Z toho dostala potom aj svoje meno – Zbojnícka chata.

„Všetky makety turistických chát sú a boli postavené v mierke 1:40. 91. modelom v Parku miniatúr, na ktorom teraz pracujeme, bude chata Fanny Hütte, predchodkyňa Chaty na Inovci. Bola postavená v roku 1921. Model tohto malebného dreveného objektu po dokončení doplní súbor turistických chát z nášho blízkeho okolia,“ upresnil pán Juraj Hlatký, majiteľ a zakladateľ Parku miniatúr v Podolí.

TS Park Miniatúr

Populárne články