Connect with us

Koktail

P. Remiš: Tajomný svet stolovej hory

Published

on

Reklama
Reklama

Minulý rok v novembri som so skupinou kamarátov z Piešťan, Drahoviec a Žiliny vybral do Venezuely. Jedným z cieľov bola slávna stolová hora Roraima (2810 m) v národnom parku Canaima. Na hore sa pretínajú hranice Venezuely, Brazílie a Guyany, hoci prevažná väčšina leží na území Venezuely. Vrchol sa dlho považoval za nedostupný. Prvýkrát na ňu vyliezol Sir Everard Ferdinand im Thurn v roku 1884. Jeho cestu používajú turisti dodnes.

IMG_5109

Medzi najznámejšie diela inšpirované stolovou horou patrí román Stratený svet anglického spisovateľa Arthura Conana Doyla, ktorý sa stal predlohou k desiatkam rozhlasových a filmových adaptácií. Podľa Doylovej fantastickej predstavy je hora obývaná dinosaurami a inými vyhynutými druhmi. V skutočnosti tu naozaj nájdete veľa rastlín a živočíšnych druhov, ktoré sú unikátne. Zväčša ide len o jašterice, hadov, či maličkú čiernu žabku Oreophrynella quelchii. Zaujímavé sú aj jaskynné útvary, ktoré na Roraime v roku 2002 našli slovenskí a českí jaskyniari. Jaskynný systém Cueva Ojos de Cristal je dnes najdlhšou kvarcitovou jaskyňou sveta (15 km).

DSC_0591

Reklama

Povrch Roraimy si môžete predstaviť ako boľavý čierny zub pod mikroskopom. Tvorí ho čierny pieskovec, plný výmoľov, po ktorých stekajú desiatky maličkých potôčikov. V nich sa v peknom počasí dá aj vykúpať. Každý deň tu ale prší. Tropické podnebie je vzhľadom na nadmorskú výšku chladnejšie, asi ako na tatranských končiaroch uprostred leta. Ostatne, jedna fotografia povie viac ako tisíc slov.

(per, foto: Peter Remiš, Daniel Vančo, Miroslav Ledecký)

Populárne články