Úvod Koktail Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Čachtice

Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Čachtice

REKLAMA

Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už pätnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Vršatecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska . Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.

Pohľadnica vydaná v roku 1905 ako Pöstyén – Bad Pistyan, Csejte romja – Ruine Csejte Free Sdoku.

Medňanský: Keď opustí Váh hranice Nového mesta n/V., stáča sa na juhozápad a vzďaľuje sa od kopcovitých brehov, vteká do úrodného kraja, kde kedysi pod krvilačnou tyrankou stávalo mestečko i hrad Čachtice, ktorého smutné zvyšky hľadia z odľahlého horského hrebeňa ďaleko do Považia a staroturskej doliny. Za slávnych čias kráľa Mateja väznili v mocných múroch hradu obávaného zbojníckeho kapitána Švehlu, keď sa bol sám kráľ postavil do boja proti tomuto, v Jiskrovej škole odchovaného, ale po Jiskrovom podrobení na vlastnú päsť pôsobiacemu záškodníkovi. Po Országovcoch a výmene majetku s Uršulou Kanizsaiovou, prešiel hrad na jej syna Františka Nádasdyho, ktorého manželka Alžbeta Báthoryčka, ho tak hrozne vychýrila 모탈컴뱃4 다운로드.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger
Dompek Pizza 2021
Litografická pohľadnica Okolia Piešťan, odoslaná z Piešťan v roku 1898 do Bratislavy.
Celkový pohľad na hrad pri príchode od Šípkového.

Medňanský pokračuje: V tých časoch patril k dvoranstvu vznešených žien celý zástup chyžných pod zvláštnym dozorom spoľahlivej matróny, ktorým hradná pani dala výbavu, keď sa vydali 인디자인 다운로드. Keďže bolo o dievčatá ktoré sa dostali do takejto služby, na celý život postarané, našli sa vždy ochotní rodičia, ktorí ponechali svoje deti zámockej panej. Alžbeta Báthory bola žena bezcitná a ukrutná, dievčatá trýznila za každú nedokonalosť tvrdými a neľudskými spôsobmi, ktoré Medňanský veľmi podrobne rozoberá.

Vstupná brána do hradu appscan.
Napriek tomu, že sa na hrade často pracuje, len v nutných prípadoch je pre verejnosť nedostupný.
Jedno z nádvorí hradu.
Opravy a konzervácie túto náročnú časť ešte čakajú.

A. Báthoryčka pomocou dvoch služobníc a hradného netvora Ficka utrápila k smrti za niekoľko rokov do tristo dievčat. Po odhalení týchto hrozných činov, ba aj prichytení pri čine palatínom J. Turzom boli pomocníčky a netvor odsúdení a poravení a Alžbeta uväznená na hrade 직쏘 랜섬웨어 다운로드.

Toto nárožie už vyzerá ako dokončené. Celkove sa na hrade pracuje už viac ako 5 rokov.

Na verejnom súde v Prešporku (1611) Juraj Thurzo obžaloval Báthoryčku zo stonásobnej ukrutnej vraždy.

Medňanský: Neslýchaná žaloba na osobu pochádzajúcu z kniežacieho domu viedla palatína, aby sám viedol vyšetrovanie. Po troch rokoch prísneho väzenia (1614) odňala smrť Alžbetu Báthoryčku ramenu pozemskej spravodlivosti a odovzdala ju ešte prísnejšej, pred ktorou sa nič neukryje a nemožno uplatniť nijaký ohľad. Polovicu panstva potom získal Juraj Homonnay, keď sa oženil s Katarínou Nádsdyovou, dcérou onej tigrice. Druhú polovicu daroval kráľ Erdödyovcom po sťatí Františka Nádasdyho (1671). Ešte pred niekoľkými rokmi (1822) občania ukazovali pivnicu s krvavými fľakmi, v ktorej blízkosti sa vraj stále ozývali hrôzostrašné stenania a kvílenia.

Čachtická ulica.

Začala sa budovať ako prvá, keď nepočítame sem ulice Vážsku a Považskú, v roku 2001. Dominujú jej štyri bytové domy a radová zástavba. Podnetom k tomu bolo rozhodnutie Mestského zastupiteľstva (cca 1999?) v súlade s plánom rozvoja bytovej a domovej výstavby v mieste sklenníkov Komunálnych služieb a ďalej smerom na sever.

Plán predpokladal výstavbu bytových domov, radových domov a samostatne stojacich rodinných domov.

Detské ihrisko na druhom konci Čachtickej ulice, oproti areálu bývalých Poľnohospodárskych stavieb.
Prvé dva bytové domy, vľavo na fotografii, začína Čachtická ulica odbočujúca z ulice Bodona.
Druhá strana Čachtickej ulice, vzadu je napojenie na Bodonu a vpredu vpravo odbočka na Košeckú ulicu.
Pohľad na radovú zástavbu Čachtickej ulice, pred zákrutou k Biskupskému kanálu a k odbočke na Tematínsku ulicu.
Druhý záber na predošlú radovú zástavbu. V pozadí vidno radové domy na Košeckej ulici.
Medzi bytovými domami je cestne napojenie na ulicu Bodona, teda medzi domami na 2 a 3 obrázku. Priestor za bytovým domom na 3 obrázku a cestou, bol pôvodne plánovaný pre občiansku vybavenosť ( obchody, služby a iné), ale nakoniec sa tam vybudovalo veľké parkovisko.
Zlom Čachtickej ulice z nadhľadu. Teda Čachtická ulica je lomená v pravom uhle. Tiež je v mieste lomu možný prechod a prejazd aj na ulice Košecká a Beckovská. Ulica je obojsmerná, cez parkovisko aj okružná.

Texty a zostava: Alex Urminský, 16.7.2020

Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“

Fotografie: A. Urminský, J.Urda . Pohľadnice zo zbierky autora.

REKLAMA