Connect with us

Koktail

Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Čachtice

Published

on

Reklama

Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už pätnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Vršatecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska . Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.

Pohľadnica vydaná v roku 1905 ako Pöstyén – Bad Pistyan, Csejte romja – Ruine Csejte.

Medňanský: Keď opustí Váh hranice Nového mesta n/V., stáča sa na juhozápad a vzďaľuje sa od kopcovitých brehov, vteká do úrodného kraja, kde kedysi pod krvilačnou tyrankou stávalo mestečko i hrad Čachtice, ktorého smutné zvyšky hľadia z odľahlého horského hrebeňa ďaleko do Považia a staroturskej doliny. Za slávnych čias kráľa Mateja väznili v mocných múroch hradu obávaného zbojníckeho kapitána Švehlu, keď sa bol sám kráľ postavil do boja proti tomuto, v Jiskrovej škole odchovaného, ale po Jiskrovom podrobení na vlastnú päsť pôsobiacemu záškodníkovi. Po Országovcoch a výmene majetku s Uršulou Kanizsaiovou, prešiel hrad na jej syna Františka Nádasdyho, ktorého manželka Alžbeta Báthoryčka, ho tak hrozne vychýrila.

Reklama
Litografická pohľadnica Okolia Piešťan, odoslaná z Piešťan v roku 1898 do Bratislavy.
Celkový pohľad na hrad pri príchode od Šípkového.

Medňanský pokračuje: V tých časoch patril k dvoranstvu vznešených žien celý zástup chyžných pod zvláštnym dozorom spoľahlivej matróny, ktorým hradná pani dala výbavu, keď sa vydali. Keďže bolo o dievčatá ktoré sa dostali do takejto služby, na celý život postarané, našli sa vždy ochotní rodičia, ktorí ponechali svoje deti zámockej panej. Alžbeta Báthory bola žena bezcitná a ukrutná, dievčatá trýznila za každú nedokonalosť tvrdými a neľudskými spôsobmi, ktoré Medňanský veľmi podrobne rozoberá.

Vstupná brána do hradu.
Napriek tomu, že sa na hrade často pracuje, len v nutných prípadoch je pre verejnosť nedostupný.
Jedno z nádvorí hradu.
Opravy a konzervácie túto náročnú časť ešte čakajú.

A. Báthoryčka pomocou dvoch služobníc a hradného netvora Ficka utrápila k smrti za niekoľko rokov do tristo dievčat. Po odhalení týchto hrozných činov, ba aj prichytení pri čine palatínom J. Turzom boli pomocníčky a netvor odsúdení a poravení a Alžbeta uväznená na hrade.

Reklama
Toto nárožie už vyzerá ako dokončené. Celkove sa na hrade pracuje už viac ako 5 rokov.

Na verejnom súde v Prešporku (1611) Juraj Thurzo obžaloval Báthoryčku zo stonásobnej ukrutnej vraždy.

Medňanský: Neslýchaná žaloba na osobu pochádzajúcu z kniežacieho domu viedla palatína, aby sám viedol vyšetrovanie. Po troch rokoch prísneho väzenia (1614) odňala smrť Alžbetu Báthoryčku ramenu pozemskej spravodlivosti a odovzdala ju ešte prísnejšej, pred ktorou sa nič neukryje a nemožno uplatniť nijaký ohľad. Polovicu panstva potom získal Juraj Homonnay, keď sa oženil s Katarínou Nádsdyovou, dcérou onej tigrice. Druhú polovicu daroval kráľ Erdödyovcom po sťatí Františka Nádasdyho (1671). Ešte pred niekoľkými rokmi (1822) občania ukazovali pivnicu s krvavými fľakmi, v ktorej blízkosti sa vraj stále ozývali hrôzostrašné stenania a kvílenia.

Čachtická ulica.

Začala sa budovať ako prvá, keď nepočítame sem ulice Vážsku a Považskú, v roku 2001. Dominujú jej štyri bytové domy a radová zástavba. Podnetom k tomu bolo rozhodnutie Mestského zastupiteľstva (cca 1999?) v súlade s plánom rozvoja bytovej a domovej výstavby v mieste sklenníkov Komunálnych služieb a ďalej smerom na sever.

Plán predpokladal výstavbu bytových domov, radových domov a samostatne stojacich rodinných domov.

Detské ihrisko na druhom konci Čachtickej ulice, oproti areálu bývalých Poľnohospodárskych stavieb.
Prvé dva bytové domy, vľavo na fotografii, začína Čachtická ulica odbočujúca z ulice Bodona.
Druhá strana Čachtickej ulice, vzadu je napojenie na Bodonu a vpredu vpravo odbočka na Košeckú ulicu.
Pohľad na radovú zástavbu Čachtickej ulice, pred zákrutou k Biskupskému kanálu a k odbočke na Tematínsku ulicu.
Druhý záber na predošlú radovú zástavbu. V pozadí vidno radové domy na Košeckej ulici.
Medzi bytovými domami je cestne napojenie na ulicu Bodona, teda medzi domami na 2 a 3 obrázku. Priestor za bytovým domom na 3 obrázku a cestou, bol pôvodne plánovaný pre občiansku vybavenosť ( obchody, služby a iné), ale nakoniec sa tam vybudovalo veľké parkovisko.
Zlom Čachtickej ulice z nadhľadu. Teda Čachtická ulica je lomená v pravom uhle. Tiež je v mieste lomu možný prechod a prejazd aj na ulice Košecká a Beckovská. Ulica je obojsmerná, cez parkovisko aj okružná.

Texty a zostava: Alex Urminský, 16.7.2020

Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“

Fotografie: A. Urminský, J.Urda . Pohľadnice zo zbierky autora.

Populárne články