Connect with us

Koktail

Na snežienky radšej iba s fotoaparátom

Published

on

Reklama

Nasledujúci víkend je pravdepodobne už posledným, počas ktorého môžu Piešťanci na blízkom Havrane obdivovať snežienky. Poslovia jari vyrastajú ešte keď je sneh, s príchodom teplých slnečných dní sa ich sezóna končí.

[singlepic id=27162 w=320 h=240 float=right]Pri hľadaní snežienok na Havrane treba zísť z turistického chodníka. Drobné biele kvety sa objavujú najprv samostatne, ale hlbšie v lese sú miesta, kde ich sú húfy. Darí sa im pod listnatými stromami. Opadané lístie im totiž poskytuje výživu a holé koruny stromov im poskytujú potrebný polotieň.

Reklama

Hojný výskyt snežienok na Havrane aj na ďalších miestach zabezpečila ich prísna ochrana. Tú však pred pár rokmi zmiernili. Snežienka jarná už nie je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny chránenou rastlinou, ktorú je zakázané trhať alebo zbierať v jej prirodzenom prostredí.

Pokuta 3 230 eur však hrozí každému, kto ju odtrhne v chránených oblastiach – v národných parkoch, prírodných rezerváciách a iných chránených areáloch. Tam je totiž zbieranie akýchkoľvek rastlín alebo ich plodov prísne zakázané. „Tento zákaz sa vzťahuje aj na samotné kvety snežienok. Za takéto porušenie zákazu trhania snežienok možno previnilcovi uložiť pokutu až do výšky 3 230 eur,“ informovala hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.

Reklama

Napriek miernejšej ochrane je lepšie vybrať sa na snežienky iba s fotoaparátom, zvečniť si ich a nechať na pôvodnom mieste, aby sme ich tam našli aj o rok.

[nggallery id=1512]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články