Connect with us

Koktail

MAGNA ENERGIA radí: Takto ušetríte na kúrení

Published

on

Reklama

Firma zaoberajúca dodávkami elektriny a plynu pre domácnosti MAGNA ENERGIA, priniesla na svojich webových stránkach rady, ktoré pomôžu ľuďom pri šetrení finančných prostriedkov za kúrenie. Dôležitými faktormi, ktoré podľa spoločnosti ovplyvňujú účinnosť vykurovania sú napríklad neprekurovanie, izolácia, ale aj pravidelný servis kotla a samozrejme odvzdušňovanie radiátorov. 

„Do veľkej miery závisí len od vás, ako draho vás vykurovanie vyjde. Mnoho domácností totiž míňa energie neefektívne, čím si zbytočne zvyšuje svoje účty,“ radí odberateľom Vladimír Balaj, energetický audítor spoločnosti MAGNA ENERGIA.

Reklama

Kto chce na vykurovaní ušetriť, mal by sa riadiť týmito zásadami:

1. Neprekurujte zbytočne miestnosti
Zníženie teploty o 1 °C ušetrí približne 6 % nákladov na vykurovanie. Je preto potrebné zvážiť, či miestnosti neprekurujete. Najteplejšie by malo byť v kúpeľni, okolo 24 °C. V ostatných miestnostiach by teplota nemala presiahnuť 22 °C, na chodbách a schodiskách to môže byť ešte menej. Pri šetrení pomáha aj podlahové kúrenie, ktoré zvyšuje pocitovú teplotu v miestnosti, môžete tak kúriť menej intenzívne.

Reklama

2. Nevetrajte nonstop
Ak máte nonstop otvorené okno „na vetračku“, znižujete tým teplotu v miestnosti, preto musíte kúriť viac. Lepšie je vetrať iba raz za čas a intenzívne. Napríklad tak, že otvoríte okná a dvere dokorán a vďaka prievanu vymeníte väčšinu vzduchu v miestnosti.

3. Pozor na tesnenie
Zlé tesnenie dverí a okien je podobným problémom ako vetranie nonstop – teplo vám zbytočne uniká do okolia. Lepšie je niekedy vymeniť staré okná a dvere za nové. Ušetriť môžete vďaka tomu až pätinu nákladov na kúrenie. Investícia do nových okien a dverí sa tak pomerne rýchlo vráti.

4. Namontujte si na radiátory termoventily
Lepšie než neustále vypínanie a zapínanie radiátorov je namontovanie termoventilov, ktoré vám budú automaticky udržiavať v dome zvolenú teplotu. Ušetriť môžete až vyše 10 % nákladov na kúrenie. Radiátory nebudú zbytočne zapnuté napríklad keď si miestnosť vykúrite varením, alebo vďaka skleníkovému efektu počas slnečného dňa.

5. Neprekrývajte radiátor
Radiátor je efektívny iba vtedy, ak z neho môže teplo bez prekážky prúdiť do miestnosti. Neprekrývajte preto radiátory závesmi, záclonami, nesušte a nezabúdajte na nich veľké uteráky.

6. Temperujte
Ak odchádzate z domu preč, nevypínajte kúrenie úplne. Rovnako to nerobte ani v noci. Nechajte nastavené kúrenie na udržiavanie nižšej teploty, je to lacnejšie než potom vykurovať úplne vychladnuté izby. Na druhej strane, na noc je vhodné teplotu v miestnostiach o niečo znížiť. Je totiž zbytočné kúriť naplno keď spíte.

7. Pravidelne servisujte kotol
Ak kotol trpí poruchami, znižuje sa tým jeho efektivita a vy zbytočne prichádzate o peniaze. Podobne ako pri oknách je niekedy vhodné zvážiť výmenu kotla za nový, efektívnejší.

8. Izolujte potrubia
Ak máte kotol napríklad v chladnej pivnici, zaizolujte potrubia, ktoré z neho vedú do vašej vykurovacej sústavy. Nebudete tak zbytočne prichádzať o teplo „po ceste“ do radiátorov.

9. Odvzdušnite radiátory
Vzduch v radiátoroch a potrubiach môže zvýšiť náklady až o 10 %. Preto ich raz za čas odvzdušnite.

10. Prikúrte si klimatizáciou
Moderné klimatizácie obsahujú tepelné čerpadlo, ktorým si môžete prikúriť predovšetkým počas jarných a jesenných dní. Vhodné je tepelné čerpadlo kombinovať s fotovoltaikou a solárnym ohrevom vody.

-lt/Zdroj: MAGNA ENERGIA/Foto: archív-

Populárne články