Connect with us

Koktail

Hurvínek povozil ľudí namiesto Čanga a Kače

Published

on

Reklama

Viac ako 1200 ľudí sa prišlo v nedeľu 10. júla odviezť na trati Piešťany – Vrbové na historickom motorovom vozni M 131.1 prezývanom Hurvínek. Výlet po koľajach, kde kedysi jazdilo Vrbovské Čango či Vrbovská Kača, si nenechali ujsť predovšetkým rodiny s deťmi. Prvé dve jazdy však podľa slov Vladimíra Vaculu z OZ Čango, ktoré akciu zorganizovalo spolu so Spoločnosťou Považskej Dráhy Žilina, spravujúcou historický vlak, využili aj mnohí turisti a kúpeľní hostia.

[singlepic id=16264 w=320 h=240 float=left]Železnica spojila Vrbové a Piešťany v roku 1906. Stavala ju budapeštianska firma G. Gregersen a synovia. Osobná preprava na nej skončila v roku 1978, keď jej úlohu nahradili autobusy. Občianske združenie Čango sa už niekoľko rokov usiluje o to, aby na trati mohli jazdiť historické vlaky a dreziny, ktoré by boli zaujímavou atrakciou pre podporu cestovného ruchu v regióne. Podľa Vladimíra Vaculu sa v minulosti snažili o odkúpenie železnice za účasti Trnavského samosprávneho kraja, dnes je to však už nereálne. Ozvali sa tiež hlasy presadzujúce zlikvidovanie železnice a vybudovanie cyklistického chodníka spájajúceho Piešťany a Vrbové. Posledné informácie hovoria o tom, že trať Piešťany – Vrbové by mohlo OZ Čango dostať do prenájmu. Ak by sa to podarilo, nič by už nebránilo rozbehnutiu aktivít, ktoré majú nadšenci v pláne. Okrem jázd historických vlakov by mohli byť zaujímavé aj výletné jazdy na drezinách, ktoré sú v susednom Česku, ale aj západnej Európe, veľmi obľúbené.

Reklama

[youtube width=“522″ height=“320″]http://www.youtube.com/watch?v=l55tKiruoYg[/youtube]

Primátor Vrbového Ján Jánoška by bol rád, ak by sa minimálne na vrbovské jarmoky dalo dostať vlakom. Zaujímavé by boli podľa neho aj spomínané dreziny. Na margo likvidácie trate a vybudovania cyklotrasy reagoval: „Som zástancom toho, aby trať zostala zachovaná, a aby sa cyklistický chodník vybudoval v ochrannom pásme.“ Rovnaký názor na vec má aj Vladimír Vacula.

Reklama

V septembri sa na trati uskutočnia Majstrovstvá Slovenska v jazde na pákových drezinách, a členovia OZ Čango by si koncom októbra radi pripomenuli aj 105 výročie otvorenia trate.

[nggallery id=906]

Autor: db Foto: T. Hudcovič

REKLAMA

Populárne články