Connect with us

Koktail

Deväť z desiatich aktivistov odporúča: ide to aj inak!

Published

on

Reklama

Nasrdene volajú po zmene, zanevreli na voľby i politikov, sú nespokojní. Aj keď veľa našincov stratilo motiváciu snažiť sa a pár sa ich kvôli zlým podmienkam zo Slovenska aj odsťahovalo, stále sa nájdu ľudia, ktorí úspešne robia svet okolo seba lepším. V Bratislave sa tí najotrlejší stretli na konferencii Mesto pre ľudí, ľudia pre mesto. Zastúpenie mali aj piešťanskí aktivisti.

aktivizmus 04

Reklama

KC Dunaj, zriadený príkladne iniciatívou zdola, hostil tento týždeň štvordňovú medzinárodnú konferenciu o mestskom aktivizme. Vrátila som sa z nej pred pár hodinami a hladina môjho optimizmu a snaha konať je na najvyššej hodnote. Počúvať 4 dni o tom, ako sa to dá, je jednoducho povznášajúce. Stretnúť ľudí, ktorých projekty priniesli nový život komunitám, upravili verejný priestor a možno aj zmenili zmýšľanie ľudí je nielen inšpiráciou, ale aj motiváciou k ďalším aktivitám. Nielen v Piešťanoch. Všetci sme sa zhodli na jednom: aj keď si možno na začiatku vašcich projektov ostatní ťukajú na čelo, netreba sa vzdávať. Pred viacerými totiž teraz už len skladajú klobúk. Veci, čo robia, majú zmysel. Možnosť presvedčiť nás o tom malo skoro 40 rečníkov.

Nielen Slovákom však patrilo miesto na pódiu. Na konferencii predstavili svoje aktivity vo verejnom priestore aj aktivisti z Maďarska, Rumunska, Česka či Poľska. Programu sa zúčastnili iniciatívy ako Východné pobrežie, Nesehnutí, Žijeme tady, Parkotvor, Lepšia Trnava, Chodci sobě alebo Ďakujem, sused. Nechýbali ani zástupcovia samospráv, aj keď v riedkom počte. Všetky prezentácie nútili premýšľať len nad jednou vecou: ono to asi fakt ide, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Sprievodné aktivity tieto dojmy len znásobovali; workshopov na témy Ako motivovať dobrovoľníkov, Ako na čierne stavby či Umenie argumentácie sa zúčastnili desiatky návštevníkov KC Dunaj. Ja som streďajšie popoludnie strávila na sérii prednášok o o participatívnom plánovaní. To by snáď mali povinne prezentovať na mestských úradoch.

Reklama

Tento týždeň ma ale takto potešilo viac vecí. Podnetná diskusia v Žiwlli z cyklu Riešenia pre Piešťany sa skončila vystúpením rozhorčeného dôchodcu; postavil sa a zahlásil: Poďme do toho! Zaslúžil by si prinajmenšom potlesk. Náladu mi nesmierne zdvihla aj informácia o blízkom otvorení Elektrárne Piešťany. Či ľudia, čo ma každý deň kontaktujú a chcú sa pridať k OZ Spoločne pre Piešťany. Donori, ktorí chcú spraviť náučný chodník. Pani strombudsmanka Šimončičová odchádzajúca s mojou emailovou adresou na papieriku; kamarát, ktorý ma prosí o radu, lebo si všimol nelegálnu skládku a chce ju vyčistiť.

Veci sa reálne hýbu.

Pateticky povedané: keď sa pozeráte na fotky úspešných projektov ako Susedia na dvore, Vnútroblok, nitrianska Bunka pre súčasnú kultúru alebo Zelená hliadka, ktorým sa vďaka usilovnosti podarilo mnohé, to známe Vstaň a choď dostáva ďalší, podnetný, význam.

Motivovaní? Stretnutie súčasných i budúcich piešťanských aktivistov sa uskutoční budúci mesiac.

Text:  Lívia Gažová Foto: František Halás

Populárne články