REKLAMA
Esesko

Ceny primátora za rok 2018 sú rozdané. Odnieslo si ich päť osobností, respektíve v jednom prípade kolektív. Súčasťou oceňovania osobností Mesta Piešťany bolo aj vyhlásenie ankety Najúspešnejší športovci roka 2018. Laureáti si prebrali ocenenia v stredu 10. apríla v KSC Fontána.

Kultúrnym počinom roka 2018 bol projekt 365 tvári Piešťan, ktorého autorom je fotograf Martin Ričány. Člen Piešťanského fotoklubu počas minulého roka fotil portréty ľudí, ktorí tvoria naše mesto, ktorí tu pracujú, žijú či ho navštívili. Každý deň zverejnil jednu fotografiu a postupne tak vytvoril mozaiku 365 tvárí.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger
Erik Panák – Kultúrna osobnosť roka 2018

Kultúrnou osobnosťou roka 2018 sa stal filmový producent Erik Panák. Do portfólia filmov, ktoré produkoval patria Fair – Play (2014), Učiteľka (2016) a v roku 2018 Backstage, ale aj ďalší film Jan Palach, ktorý mal osem nominácií na Českého leva Tudors. Tento film v januári 2019 získal Cenu českej filmovej kritiky ako najlepší film roka 2018. Pred pár dňami na odovzdávaní cien Slnko v sieti pridal viaceré nominácie a za ženský herecký výkon dostal cenu. Okrem toho producent týchto filmov v minulom roku oslávil životné jubileum.

Cena za aktivity v oblasti sociálnej, zdravotníckej, charitatívnej a humanitárnej patrí za minulý rok skupine dobrovoľníkov zo Spoločenstiev kresťanského života CVX, Spoločnosť Ježišova v Piešťanoch pod vedením animátorov Stanislava Chmela a Marty Chmelovej za projekt „Polievka z lásky“. Okrem teplej polievky je ich práca postavená na úcte a láske k blížnemu, obete a nezištnej pomoci. Prostredníctvom svojich aktivít šíria títo dobrovoľníci osvetu o problematike bezdomovectva medzi širokou verejnosťou a vhodne dopĺňajú podpornú sociálnu sieť voľnočasovými aktivitami pre deti v ZSS Domum, materiálnou podporou klientov ZSS Domum, finančnou podporou, sprostredkovaním rôznych brigád a podobne. Marta Chmelová však počas príhovoru podotkla, že ocenenie patrí aj všetkým občanom Piešťan, ktorí dobrovoľníkom pomáhajú svojimi darmi a podporou.

Dobrovoľníci zo Spoločenstiev kresťanského života CVX, Spoločnosť Ježišova v Piešťanoch

 

Filantropom roka 2018 sa stala Alena Panáková, ktorá je majiteľkou pražiarne kávy Classic coffe na Námestí 1 한글2007 그리기마당 다운로드. mája.  Pražiareň vlani oslávila 25 rokov svojej prevádzky. Počas tohto obdobia okrem kaviarenských služieb priniesla do nášho mesta obohatenie kultúrneho a spoločenského života o množstvo zaujímavých aktivít. Spoločnosť je partnerom Piešťanských čajok, s ktorými organizuje viaceré zábavné a humanitárne podujatia. Podľa zdôvodnenia ocenenia majiteľka je vždy ochotná nezištne podporiť akékoľvek zmysluplné podujatie, preto sa v máji 2018 Pražiareň stala jedným z mála súkromných inštitúcií, v ktorých sa konala Noc literatúry.

Alena Panáková

Cena primátora za aktivity v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia bola in memoriam udelaná Petrovi Tekulovi. Vedúci strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany zomrel začiatkom maca. „Peter Tekula, sršal až donedávna obrovskou dávkou optimizmu a energie. Starostlivosť o zeleň v meste, o parky i sídliská bola jeho prácou a koníčkom zároveň. Mal mnoho nápadov, večne dobrú náladu. Bol nesmierne húževnatý a pracovitý, ale aj prísny a spravodlivý Fortune Harmony. S vysokou odbornosťou a jasným cieľom pristupoval k nepopulárnym, ale potrebným výrubom stromov v meste. Jeho netradičné nápady skrášlenia mesta prispeli k veľkej propagácii Piešťan doma i vo svete, veď azda každý občan i návštevník prechádzajúci okolo nich sa fotil. Jeho vianočný fotokruh s nápisom Piešťany je nezmazateľnou stopou jeho patriotizmu k mestu. Toto všetko pretrhla jeho náhla nečakaná smrť. Ostali nám spomienky a povinnosť odvďačiť sa mu aspoň touto cenou, aj keď žiaľ, in memoriam,“ odznelo pri odovzdávaní ocenenia. To prevzala manželka Zuzana Tekulová so slovami, že jej manžel chcel pre Piešťany ešte veľa spraviť.

Zuzana Tekulová pri preberaní ocenenia

V stredu 10. apríla v mestskom parku v blízkosti Balneologického múzea Imricha Wintera pribudol  strom Ľaliovník tulipánokvetý. Zasadili ho tu pracovníci Služieb mesta Piešťany na pamiatku svojho kolegu Petra Tekulu a má pripomínať aj takto jeho pamiatku.

Najúspešnejší športovci Piešťan

V kategórii jednotlivci – dorastenci – do 18 rokov sa víťazkou stala kanoistka Lucia Valová 뫼신사냥꾼 다운로드. Študentka Gymnázia Pierra de Coubertina je juniorskou majsterkou Európy, na majstrovstvách sveta juniorov skončila tretia. Je prvou slovenskou kanoistkou v histórii, ktorá sa prebojovala do A finále Majstrovstiev sveta seniorov v kategórii  C1, kde napokon skončila deviata. Rovnako je päťnásobnou majsterkou Slovenska a kanoistkou Slovenska za rok 2018.

Lucia Valová
2. – 10. miesto (v abecednom poradí)

Adam BERLANSKÝ – vodné pólo (pôsobí v klube KVP Nováky, majster SR) je členom tímu, ktorý sa pripravuje na tohtoročné ME.

Filip LÁNYI – plávanie, juniorský reprezentant SR, 15. miesto na juniorských ME v diaľkovom plávaní v disciplíne 5 km mladší juniori; 2 x majster Slovenska v disciplíne 5 km voľný spôsob a 5 km voľný spôsob na otvorenej vode.

Nina MAJERČÍKOVÁ – motorsport – 10 ročná, vicemajsterka Slovenska, ôsma na majstrovstvách sveta. Úspechy žne aj v kategórii rýchlostných člnov GT 15 winhex 다운로드.

Tobias MUNK – golf, golfista SR za rok 2018 v kategórii U12; úspechy v roku 2018: Majster Slovenska v kategórii U12; Majster Slovenska v kategórii U14, Majster Slovenska družstiev v kategórii mužov ako člen reprezentácie PENATI Golf Clubu a následná účasť na European Men´s Club Trophy vo Francúzsku; medzinárodný majster Rakúska v kategórii žiakov U12; absolútny víťaz najväčšej golfovej túry v ČR – kateg. U12 Olympijské nádeje – 1. miesto.

Michaela NEDOROSTOVÁ – (15) futbalistka PFK Piešťany, aj členka družstva UW 15 AS Trenčín – 1. liga, 3. miesto, úspešná strelkyňa – 26 gólov, členka víťazného družstva medzinárodného turnaja UW 15 v Barcelone, žiačka ZŠ M. R. Štefánika.

Alex NEMEC – motokáry; pretekár na motokárach klubu GIOM RACING TEAM Piešťany – Objav roka 2018 v TTSK, medzinárodný majster Slovenska v kartingu – motokárach v triede MINI60. Je finalistom majstrovstiev sveta.

Zuzana ORAVCOVÁ –(17) vodné lyžovanie – zúčastnila sa na ME juniorov za člnom (slalom – 10. miesto), majstrovstiev sveta juniorov za člnom, je držiteľkou slovenského rekordu v skokoch, niekoľkonásobná majsterka Slovenska glass ball mp3.

Vanesa POMAJBOVÁ – atletika, halová majsterka SR v behu na 600 m; na najväčších pretekoch detí v Európe v konkurencii 1600 detí zo 16 krajín v behu na 800 m získala striebro.

Daniel RYBANSKÝ – kajak; 4-násobný majster Slovenska, 4. miesto v K1 1000 m na súťaži Olympijských nádejí v Poznani, druhé miesto – Medzinárodná regata.

Najúspešnejší športovci Piešťan 2018 – dorastenci

V kategórii dospelých zvíťazila tenistka Magdaléna Rybáriková.  Hráčka TK Kúpele Piešťany je fedcupová reprezentantka SR, na turnaji WTA v Birminghame porazila Češky Karolínu Plíškovú i Barboru Strýcovú a dostala sa až do finále.

Za Magdalénu Rybárikovú prevzala ocenenie sestra
2. – 10. miesto (podľa abecedy)

Jaroslav BALÁŽ ml. – vznášadlá; druhý na majstrovstvách sveta vznášadiel v Nemecku v kategórii FS a siedmy v kategórii F50 itus ingang computer.

Lýdia DRAHOVSKÁ – triatlon; členka slovenskej juniorskej reprezentácie v triatlone, zúčastnila sa majstrovstiev sveta v kros triatlone v Dánsku, Majstrovstiev Európy v kros triatlone na Ibize (bronz), niekoľkonásobná majsterka Slovenska v akvatlone, kros duatlone, zimný triatlon.

Martin KOLÁRIK – vodné pólo (účastník ME, účinkuje vo vodnopólovej lige v maďarskej Tatabányi).

Lukáš LACKO – tenis; hráč TK Kúpele PN, Daviscupový reprezentant SR už 13. sezónu. V r. 2018 dosiahol životný úspech na turnaji ATP v Eastbourne, kde postúpil do finále. Vyhral 12. challengerový titul v Glasgowe.

Sára NIEPELOVÁ – plávanie, 4-násobná seniorská majsterka Slovenska, na Msveta v Číne 200 m motýlik – 26. miesto, štafeta – 10. miesto. Na svetovom pohári v Budapešti – 13.; seniorská reprezentantka SR.

Erik NOSKOVIČ – trojboj; World Firefighters Games v Južnej Kórei – 1. miesto v kajaku 200 m; 1. miesto v halovom veslovaní na 1000 m, tretí bol v štafete 4×500 m a 4x 100 m. niekoľkonásobný majster Slovenska. Je príslušníkom Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch Free Matrap.

Richard VANČO -veslovanie; slovenský reprezentant vo veslovaní, kategória skif muži ľahké váhy, 1. miesto na Európskych univerzitných hrách v Portugalsku, 5. miesto na Akademických majstrovstvách sveta v Číne.

Zuzana VRÁBLOVÁ – vodné lyžovanie, 4. miesto na ME v Miláne – wakeskate, viacnásobná majsterka sveta a Európy. Vo februári 2019 – finále majstrovstiev sveta vo wakeskate, tento raz v argentínskom Buenos Aire. Šiesty rok za sebou ho vyhrala Zuzana Vráblová. Je najúspešnejšou predstaviteľkou  wakeskatu.

Nicolas WOLF – vodné lyžovanie, zúčastnil sa majstrovstiev sveta za vlekom – člen strieborného mužstva, na Svetových hrách v Shanghai skončil ôsmy.

Najúspešnejší športovci Piešťan 2018 – dospelí

Najúspešnejším športovým kolektívom za rok sa stali Piešťanské Čajky 나눔명조 다운로드. Na druhom mieste skončilo družstvo žien TK Kúpele Piešťany, ktoré na majstrovstvách Slovneska získalo  bronzové medaily v zostave Alexandra Grácová ( kapitánka ), Zuzana Luknárová, Michaela Kadlečková, Diana Šumová, Tatiana Šimová, Eszter Méri a Petra Horáková. Tretie miesto obsadilo družstvo mužov z Klubu vodného póla Kúpele Piešťany.

Najúspešnejšie tímy

Ocenenie tréner a zaslúžilý pracovník v športe bolo udelené trénerke plávania Danici Grosmannovej. Trénovaniu sa venuje už 40 rokov a vlani oslávila 75. narodeniny.  Do roku 1965 bola aktívna úspešná pretekárka. V roku 1963 reprezentovala ČSR na Svetovej univerziáde v Sofii a plávaniu sa venovala dlhé roky aj na súťažiach Masters. Od r. 1980 sa venuje mladým plavcom ako cvičiteľka plaveckých kurzov a trénerka najmenších v plaveckej prípravke. Pokračuje v rodinnej tradícii vo výchove mladých plavcov, pre pamätníkov – nasleduje svojho otca – dlhoročného učiteľa základných plaveckých výcvikov.

 

-red- O výsledkoch informovala D source of html. Moretová, hovorkyňa Mesta Piešťany

REKLAMA