Connect with us

Andrej Klapica

Blog Andreja Klapicu: Teplo, teplejšie, horíš…

Published

on

Reklama
Reklama

Už dávnejšie mi vŕta v hlave otázka, čo asi prežívajú starší ľudia, ktorí nemajú auto, sú chorí a musia chodiť po vyšetreniach. Nemocnica je v centre, poliklinika na kraji mesta. Rôzne špeciálne ambulancie sú roztrúsené po celom meste.

Všetci vieme, že zdravotníctvo má problémy, ale človek a hlavne starší a chorý by za to nemal pykať. Veď si len spomeňme, ako ťažko sa čo i len hýbe alebo dýcha v sparných horúčavách. K tomu si predstavme, že máme vážne zdravotné problémy a okrem toho nás bolia nohy, chrbtica, ruky, čo práve u starších ľudí je bežné. A navyše musíme ísť na vyšetrenia. Najskôr na jednu stranu Piešťan za svojím lekárom pre odporúčanie, potom k špecialistovi, potom na nejaké dodatočné vyšetrenie na poliklinike alebo do nemocnice. Vysoké percento starších ľudí nemá auto alebo súkromný odvoz, a preto sa musia premiestňovať autobusmi alebo pešo. Z domu vyjdú ráno o siedmej a z vyšetrení sa domov vrátia popoludní o tretej unavení, ubolení, spotení a ak bývajú mimo Piešťan, je to ešte horšie.

Zdá sa niekomu, že si to zaslúžia?

Určite sa dotknem háklivej témy, ale pýtam sa: nemohli by mať Piešťany nemocničnú zónu? Prečo by sa do polikliniky nemohli premiestniť tie ambulancie, ktoré sú rozmiestnené po meste? Prečo by nemohol existovať autobus, ktorý by ľudí zadarmo zvážal do tohto medicínskeho centra? A ešte pridám jednu logistickú otázku: Prečo musí byť piešťanská pešia zóna zakončená nemocnicou? Prečo by nemohla vyrásť napríklad nová nemocnica pri poliklinike (aj keď viem, že práve pozemky by mohli byť prekážkou) a budova terajšej nemocnice slúžiť ako objekt vhodnejší do centra mesta?

Reklama

Nechcem sa dotknúť lekárov, pretože patria medzi najvzdelanejších ľudí nášho mesta a pochopiteľne si ich treba vážiť. Avšak poukazujem na jeden z mála závažných problémov našich starších spoluobčanov, ktorých si musíme a chceme rovnako vážiť.

Populárne články