Connect with us

Blogy

Blog Tatiany Michalkovej: Blšky pod Bezovcom

Published

on

Reklama
Reklama

Za siedmimi vlasmi, kde v lete je mráz a v zime je teplo, bola raz jedna blcha. Mala veľmi prísnu mamu, ktorá ju nechcela nikam pustiť.

Blške Margit sa každý večer opakoval rovnaký sen. Netušila, aký je svet obrovský, ale vedela, že je väčší ako sedem vlasov medzi ktorými si nažívala s prísnou matkou. „Okop korienky, povysávaj lupinky a večer nikam nejdeš!“ počúvala každý deň. „Čože? Je toto vôbec možné? Za mesiac mám osemnásť,“ s hnevom v hlase sa oprskla na mamu. Cítila, že jej dcéra má väčšie ambície, ako ísť v koľajach svojej matky a celý život zostať v malebnej obci Vlasy pod Bezovcom. Margit sa cez komunikačnú sieť blchabook zoznámila so švárnym kozmonautom Milanom. Ustavične bláznila po stretnutí. „Mamka ma celý deň kritizuje a terorizuje. Som s  nervami v koncoch. Nevládzem byť v kuse obmedzovaná. Túžim sa vznášať do výšin vesmíru. Nechcem dopadnúť ako matka,“ posťažovala sa Milanovi Margit. Kvôli kríze, ktorá zasiahla i pláne pod Bezovcom, prišla mama Etela o prácu v korienkovom poľnohospodárstve. Bola z toho veľmi podráždená a všetku zlosť si vybíjala na Margit. „Aj bez tvojich pripomienok som z tejto situácie zúfalá. Vidím, že pokiaľ si to neprežiješ na vlastnom kožúšku, nikdy ma nepochopíš,“ poučovala dcéru Etela. Blšky sa tieto slová dotkli. Chápala hysterickú matku, no i napriek jej dobrým radám dala prednosť snom. Vedela, čo chce, aj tak mala pochybnosti a čakala, ako sa situácia vyvinie. Obrátila sa na Milana, ktorý jej ochotne a s radosťou pomohol. Z účtu vytiahol posledné, ťažko zarobené peniaze, natankoval plnú nádrž do rakety po svojom strýkovi a priletel ratovať Margit. Ich stretnutie bolo plné vášne a objatí. Nič netušiaca Etela otvorila dvere na dcérinej izbe. Všetci zostali zaskočení. Nevedeli nájsť správne slová, len na seba nepríčetne hľadeli. „Odchádzam s Milanom,“ povedala Margit. Jediné, na čo sa Etela zmohla, boli slová: „dúfam, že vieš čo robíš, svoje rozhodnutie si si poriadne premyslela a čoskoro sa mi vrátiš.“

V tom sa Margit strhla zo sna, uvedomila si, čo je sen, čo skutočnosť, obliekla montérky a išla s mamou na nočnú korienkovú brigádu.

Reklama

Populárne články