Connect with us

Andrej Sarvaš

Blog Andreja Sarvaša: Skapal v Piešťanoch pes?

Published

on

Reklama
Reklama

Nie je to tak dávno, čo sa o Piešťanoch hovorilo ako o „mŕtvom meste“, kde si len seniori z domova i zo sveta chodia na staré kolená zlepšiť svoje pohybové ústrojenstvo. Tento fakt mi nenapadol náhodne, inými slovami ho vo svojom príhovore na otváracom ceremoniáli festivalu Cinematik spomenul i primátor Remo Cicutto. No vzápätí dodal, že posledné roky sa naše mesto z tohto nelichotivého trendu odpichlo, ožíva a svoje miesto tu už nachádzajú aj mladí. Musím súhlasiť.

O to viac prekvapujú reakcie ľudí a politikov, ktorí opäť vyťahujú „starú pravdu“ o „mŕtvom meste“. Že práve zrovna pred voľbami… Nadôvažok to vyzerá, že jeden z kandidátov na primátora na tomto tvrdení stavia svoju kampaň. Naozaj v Piešťanoch skapal pes?

Určite nie. Za posledné roky v tomto smere zaznamenali Piešťany veľký vzostup. Najmä pre nás, ako mladých ľudí. Z kúpeľného mesta sa stáva i mesto festivalové. Odštartoval to Hodokvas, tento rok mal premiéru skvelý Grape, už 5. ročník priniesol (perfektný) filmový Cinematik. To nie sú žiadne akcie regionálneho charakteru, ale plnohodnotné podujatia, vďaka ktorým sa v dňoch ich konania napĺňajú rýchliky ľuďmi, smerujúcimi práve do Piešťan. A to som skoro zabudol spomenúť takú klasiku ako je Country Lodenica. A ďalšie iné podujatia, napríklad Národné letecké dni. Ich návštevnosť sa ráta v desať tisícoch… Plus nespočetne menších akcií, koncertov, výstav, prezentácií. Nie je toho málo.

Piešťany ožili aj športom. Okolie Sĺňavy po vybudovaní dráhy pre cyklistov a korčuliarov láka možno viac „mimopiešťancov“ ako samotných domácich. Autá, zaparkované v okolí majú značky z rôznych kútov. Dnes už nie je problém sadnúť a odšoférovať polhodinku na ceste za príjemným prostredím. A to Piešťany ponúkajú. Mám mnoho priateľov z Trnavy a len zopár z nich nemeriava pravidelné trasy do nášho mesta, aby si mohli zakorčuľovať (v takej Trnave nemajú kde) alebo sa len poprechádzať po Sklenom moste alebo Kúpeľnom ostrove. Romantiku týchto miest nám môže závidieť celé Slovensko. Komu chýbalo nákupné stredisko – voilá, Aupark je na svete.

Reklama

 

Piešťany žijú. Nie prehnane, pokľudne, ale primerane. Samozrejme, je dosť vecí, ktoré by mohli slúžiť lepšie a prilákať aj viac ľudí, no ani súčasný stav nie je zlý. Azda nechceme z nášho mesta lunapark.

Populárne články