Connect with us

Andrej Klapica

Blog Andreja Klapicu: Piešťanské mosty

Published

on

Reklama
Reklama

Pred nedávnom som vo Florencii navštívil Ponte Vecchio. Jedna z najslávnejších florentských kultúrnych a historických pamiatok. Po tomto moste chodili panovníci Medici do svojich vládnych priestorov a dnes ho navštevujú stovky turistov. V New Yorku je zasa známy most Brooklyn Bridge , v Londýne Tower Bridge a v Prahe Karlův most. Každé významné mesto vlastní aj významný most.

Mosty spájajúce dva brehy môžu byť symbolom nadväzovania vzťahov, túžby ľudí po vzájomnom spoznaní sa. A pokračujúc v symbolike dovoľme si tvrdiť, že mosty sa stavajú tam, kde majú ľudia záujem prekonať prekážku s cieľom stretnúť sa. Môžu byť prejavom osídlenia dobrých, otvorených ľudí schopných prijať medzi seba cudzincov.

Ak som dobre rátal, tak v Piešťanoch máme 13 mostov. Najslávnejší, národne a medzinárodne uznávaný Sklený most, ďalej rovnako zaujímavý a krásny Krajinský most, potom zábavný húpací most a ešte železný most. Cez potok Dubová prechádza viacero mostov, z ktorých je azda najviac známy Pažitský most (mne osobne sa zdá byť tiež veľmi zaujímavý, pretože jeho vozovku netvorí asfalt, ale je vydláždený kamennými kockami). Nezarátal som viaceré lávky a, pochopiteľne, ani nadjazdy nad železnicou a diaľnicou.

Ak by sa na to, čo sme doteraz napísali, dala použiť nejaká matematická rovnica, tak by nám vyšiel nasledovný výsledok = Piešťany sa, aj zo „stránky mostov“, oprávnene rátajú medzi významné mestá, lebo majú výnimočný atraktívny Sklený most, aký nie je ani vo Florencii, New Yorku, Londýne, či Prahe a zároveň Piešťanci sú otvorení ľudia schopní prijímať medzi seba aj iných ľudí.

Reklama

Ale vynára sa mi jedna otázka: „Uvedomujeme si my sami dostatočne hodnotu toho, čo v našich Piešťanoch máme? Napríklad hodnotu niektorých našich mostov?“

Nakoniec ľahká hádanka: Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele. Odkiaľ pochádza tento nápis? Viete ho nájsť na Sklenom moste?

Populárne články