Connect with us

Blogy

Eva riešením plávania v Piešťanoch

Published

on

Reklama

Keď som, ako desať ročný chlapec, býval v Bratislave, tak som s rodičmi každý rok absolvoval dve návštevy. Jedna, na jeseň po vinobraní, bola v Modre. Tá druhá v lete patrila piešťanskému kúpalisku EVA. Eva to bol pojem nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ako 13-ročný som začal trénovať plávanie, neskôr vodné pólo. Na Slovensku boli vtedy 3 plavecké mestá – Košice, Bratislava a Piešťany. V Bratislave sme v zime trénovali v Grösslingu, ktorý bol postavený v roku 1886. Piešťanci mali v zime lepšie tréningové možnosti, mali krytú 25-ku na EVE, ktorá bola o 48 rokov mladšia ako tá naša v Bratislave. Kúpalisko EVA bolo vybudované v rokoch 1933  – 1934 podľa projektu architektov Wimmera, Kolátora a Szönyiho vo funkcionalistickom štýle. Kúpalisko patrí medzi kultúrne pamiatky. Piešťany majú bazény na vodnopólové a plavecké tréningy.

eva

Reklama

Súčasná situácia s kúpaliskom EVA pripomína slovenskú rozprávka „nie je ani oblečená, ani nahá“. Bazény sú, ale trénovať sa v zime nedá.
Teraz, už niekoľko rokov, športovci z Piešťan, vzhľadom na nefunkčný 25 m vnútorný bazén, trénujú v zime v okolitých mestách, prípadne v hotelových bazénoch. Krytý bazén je mimo prevádzky 7 rokov.
Letnú prevádzku kúpaliska, ktoré je vo vlastníctve Slovenských liečebných kúpeľov (SLK) Piešťany, už siedmu sezónu zaisťuje svojpomocne Klub vodného póla Kúpele Piešťany (KVP). V súčasnosti je medzi KVP a SLK a.s. uzatvorená nájomná zmluva. Vodní pólisti zabezpečujú rozsiahle rekonštrukčné práce a vzhľadom na vynaložené prostriedky majú záujem o predĺženie nájomnej zmluvy. Cieľom je zabezpečiť aj rekonštrukciu krytého bazéna, šatní, hygienických zariadení a aj vonkajších priestorov tak, aby kúpalisko EVA naďalej robilo dobrú reklamu SLK a.s. i mestu. V tomto úsilí vodných pólistov motivuje skutočnosť, že kúpalisko EVA je jediným miestom s regulárnymi bazénmi pre vodné pólo v meste i okolí. Len prevádzka tohto areálu je predpokladom prežitia a prípadného rozvoja vodného póla a plávania v meste Piešťany.

Kúpalisko EVA je majetkom SLK a kúpele sú súčasťou mesta. Prečo je EVA v takom stave v akom je ? Aké sú dôsledky tejto zlej situácie ?

Reklama

graf

Zdroj: STU Bratislava http://www.stuba.sk/

Na vyššie uvedenom grafe Slovenskej technickej univerzity je vidieť, podľa celosvetovo uznávanej analýzy odpadných vôd, že Piešťany majú nepekné druhé miesto v spotrebe drog na Slovensku, hneď po Petržalke. Protidrogové aktivity budú ovplyvňovať životy našich detí a vnukov. Návyk na drogy vzniká, u čoraz mladších detí, v partiách rovesníkov a ich starších kamarátov. Obidvaja rodičia pracujú a deti, z nudy a zo zlých príkladov, sa stávajú závislými na drogách. Každá organizovaná spoločenská aktivita pod dozorom dospelých je drogová prevencia. Jednou z takýchto aktivít je šport. Športovci sa k drogám nedostanú, nemajú na to čas, ani podmienky. Športové plávanie a vodné pólo patrí k tradičným piešťanským športom.
Sedem rokov sa situácia s obnovou kúpaliska EVA nerieši. Nerieši ju majiteľ kúpaliska, ani mesto ako menšinový vlastník SLK. Vzťah mesta a SLK v tejto veci pripomína frázu „ja nič, ja muzikant“. Veľa rokov sa hovorí o novom kúpalisku, aqvaparku, ale zatiaľ je všetko na papieri.

KVP občanom Piešťan sedem rokov ukazuje, že EVA má riešenie. Riešenie je v obnove 25 m krytého bazéna, spŕch a šatní. Pólisti už majú projektové štúdie, ktoré dokazujú, že sa to dá urobiť a netreba na to mimoriadne sumy peňazí.
15. novembra 2014 si zvolíme primátora a poslancov mestského zastupiteľstva. Nové vedenie mesta Piešťany by si malo všimnúť sedem ročných občianskych aktivít KVP a spolu so SLK najmä nájsť prostriedky na obnovu kúpaliska EVA. Po tohoročnej 80-tej sezóne na kúpalisku EVA by sa mala obnoviť aj zimná prevádzka. Poslúžilo by športovcom, občanom mesta a zvýšilo by to návštevnosť Piešťan.

Naše deti a my všetci si to zaslúžime.

J. Rais

Populárne články