Connect with us

Blogy

Blog Tomáša Hudcoviča: Prevádzka zimného štadióna v poriadnej kaši. Ako ďalej?

Published

on

Reklama
Reklama

Mesto Piešťany zaplatilo za energie (elektrina, plyn) spotrebované na zimnom štadióne v januári tohto roka 44 391 eur. Cena za obe komodity v decembri 2021 bola 13 817 eur. Medzimesačne tak náklady na prevádzku štadióna stúpli o viac ako 30-tisíc eur. Môže za to situácia na trhu s energiami a taktiež to, že prevádzkovateľ si zrejme nezazmluvnil energie za lepšie ceny, keď sa to vlani dalo. Majú sa teraz na prevádzku štadióna poskladať všetci obyvatelia Piešťan? Rodičia športovcov? Nastal čas vyriešiť roky hromadené problémy?

Prevádzkovateľom zimného štadióna je spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany, s.r.o. Energie v hodnote 150-tisíc eur platí na základe zmluvy ešte s pôvodným nájomcom, spoločnosťou ŠHK37 Piešťany (momentálne v likvidácii), Mesto Piešťany. Zbytok nákladov na energie, ktoré sa v minulých rokoch pohybovali okolo 50-tisíc eur, má platiť prevádzkovateľ štadióna.

Aktuálne však ceny energií, ktoré si zazmluvňuje Športový hokejový klub 37 Piešťany, narástli do takej výšky, že podporu Mesta Piešťany by spoločnosť vyčerpala skoro celú už za prvé tri, či štyri mesiace tohto roka.

Konateľ prevádzkovateľa Jaroslav Lušňák sa rozhodol situáciu riešiť tak, že mládežníckym hokejistom a krasokorčuliarom vystavil faktúry za užívanie ľadovej plochy a taktiež posilňovne v celkovej výške skoro 20-tisíc eur. HK Havrani má zaplatiť viac ako 16-tisíc eur a krasokorčuliarsky Skating Club Piešťany cez 3 600 eur. Hokejisti takúto faktúru odmietajú a krasokorčuliari žiadajú o pomoc samosprávu. Ich rozpočty samozrejme s takýmito platbami nerátajú.

Reklama

Mládežnícki hokejisti v zmysle prvotnej zmluvy o prenájme štadiónu medzi Mestom Piešťany a prevádzkovateľom, využívali doteraz ľad bezodplatne, práve preto, že Mesto Piešťany hradilo značnú časť nákladov na energie zimného štadióna. V ranných hodinách využívali plochu bezodplatne aj krasokorčuliari. Ľad si platili po 14-tej hodine. Platby podľa aktuálnej faktúry za január, by pre nich znamenali 1100 % zvýšenie mesačných nákladov.

Má situáciu zachraňovať Mesto Piešťany? Nastal čas vyriešiť roky hromadené problémy?

To, že ceny energií budú v roku 2022 výrazne rásť, sa vedelo už v roku 2021. Dodávatelia energií upozorňovali svojich odberateľov, že im odporúčajú zafixovať si ceny na dlhšie obdobie.

Prevádzkovateľ zimného štadióna, Športový hokejový klub 37 Piešťany, zrejme tieto odporúčania nezobral vážne a preto sa dostal do situácie, v ktorej je dnes. Za energie by mal zaplatiť viac ako trojnásobok v porovnaní s rokom minulým. Domnievam sa však, že je to len jeho chyba. Napríklad v Novom Meste nad Váhom, kde zimný štadión prevádzkujú Technické služby mesta, si ceny zazmluvnili na dlhšie obdobie. Podľa vyjadrenia viceprimátora Františka Mašlonku pre portál terajsok.sk sa ich tak dramatické zvyšovanie cien energií nijako výrazne nedotklo.

Prevádzkovateľ zimného štadióna v Piešťanoch spravil chybu, alebo situáciu podcenil, alebo… Otázka je, prečo by ho z kaše malo vytiahnuť Mesto Piešťany, ktoré on o to opakovane žiada. Prečo by sa mali na drahé energie skladať všetci občania, keď sa dali nakúpiť lacnejšie? Rovnako sa natíska otázka, prečo by mali šialené peniaze platiť rodičia mladých hokejistov a krasokorčuliarov, keď Mesto Piešťany platí energie v sume 150-tisíc eur ročne?

Prečo v Novom Meste nad Váhom (síce na menšom a novšom štadióne) stojí ľad ráno 10 eur, popoludní 50 eur a večer 110 eur na hodinu a v Piešťanoch má stáť akákoľvek hodina 142 eur ( a to dokonca vraj po odpočítaní „dotácie“ na energie od Mesta Piešťany)?

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Podľa hlavného kontrolóra mesto zaplatilo ŠHK za štyri roky skoro 120-tisíc eur navyše

Zjavne je niekde chyba v nastavení fungovania zimného štadióna a jeho prevádzky. Problémov, na ktoré sa poukazovalo v ostatnom období je viac než dosť a mnohé otázky, ktoré vyvstali, nie sú vyriešené… Je zrejmé, že otvorenie zmluvy a vyriešenie všetkých sporných bodov je absolútnou nevyhnutnosťou…

Na situácia sa však dá pozrieť aj inak. Ak prevádzkovateľ zimného štadióna nie je za zmluvne dohodnutých podmienok zimný štadión schopný prevádzkovať, nenastal po všetkých skúsnostiach z minulých rokov čas, aby ho vrátil späť Mestu Piešťany?

PS: Na celej situácii s  energiami je realitou ešte jedna zarážajúca vec. Čím sú energie drahšie a čím vyššiu sumu by Mesto Piešťany zaplatilo, tým viac by si na vratkách DPH uplatnil prevádzkovateľ zimného štadióna. Na tento problém som upozornil už dosť dávno a moje slová svojimi zisteniami potvrdil taktiež hlavný kontrolór. Žiaľ dodnes deň sme sa verejne nedozvedeli ako situáciu vyriešilo Mesto Piešťany. Mám za to, že takto sa zodpovedný hospodár nemá správať a vedenie mesta nenakladá nehospodárne s verejnými prostriedkami.  Peniaze občanov Piešťan končia na účte súkromnej spoločnosti spôsobom, ktorý jej roky prinášal výhody, ale nie je v poriadku.

Tomáš Hudcovič

Populárne články