Connect with us

Aktuality

Zomrela herečka Mária Kráľovičová, čestná občianka Piešťan

V pondelok 5. decembra vo veku 95 rokov zomrela čestná občianka Piešťan nezabudnuteľná slovenská herečka Mária Kráľovičová.

Published

on

Reklama
Reklama

Pani Mária Kráľovičová pravidelne po dobu vyše 50 rokov pravidelne navštevovala piešťanské kúpele, pretože – podľa jej slov – práve Piešťanom vďačila za svoju životnú energiu, zdravie a radosť zo života. Počas jej pobytov sme ju stretávali v uliciach mesta vždy upravenú, elegantnú, šarmantnú a usmiatu. Vidieť ste ju mohli na kultúrnych či spoločenských podujatiach, ale aj pri súťaži silákov.

Keď jej bol dňa 1. júna 2012 udelený titul „Čestný občan mesta Piešťany“, krásnymi slovami vyjadrila svoj vzťah k nášmu mestu:

„Dnes každá milá, kladná a príjemná správa poteší. Akurát neviem, či si takéto vyznamenanie práve ja zaslúžim, veď do tejto perly Považia prichádza toľko iných, významnejších ľudí. Prináša mi to na myseľ rad myšlienok a spomienok na mesto, ktoré sa mi stalo na mnoho rokov oázou pokoja, odpočinku, miestom priateľských stretnutí a neopakovateľnej atmosféry. Predsa som tu doma, každé leto. Česť a slávu som prevolávala krásnym Piešťanom už od šesťdesiatych rokov, ani sa mi to veriť nechce, minulého storočia a teraz mi mesto moje milované česť odovzdáva naspäť. Môj vzťah k Piešťanom by si zaslúžil priam básnický prístup. Napokon, oň sa staral môj manžel, básnik Miro Procházka, ktorý ma tak rád a často pri mojom pobyte sprevádzal. Chceli sme tu s ním žiť na starobu, žiaľ, nevyšlo. Keď hovoril o Piešťanoch, každý poslucháč nadobudol dojem, že pozná cestu do raja. Pre mňa osobne raj predstavoval miesto, kde som si vďaka nielen hrejivým vodám, svietivému slnku, vôni parku a sochám, s ktorými si tykám, ale najmä láskavosti ľudí dobíjala energiu po dlhom divadelnom roku. Postupom času sa moja závislosť prehĺbila na chronickú a preniesla som ju na celú rodinu, vrátane vnukov a kolegov. Je to mesto na dvoch brehoch, spojené jedinečným Bellušovým mostom, čiže mesto, ktoré spája. Čo národnosť, to stretnutie. Je to mesto, ktoré dáva nádej.“

Česť jej pamiatke!

Reklama

-red- Zdroj: Mesto Piešťany Foto: LT

Populárne články