Connect with us

Aktuality

Zmapujú ovocinársky poklad pod Bielymi Karpatmi

Published

on

Reklama
Reklama

Od 1. októbra pracovníci štátnej ochrany prírody v spolupráci s majiteľmi pozemkov, záhradkármi a dobrovoľníkmi započali 17-mesačný projekt mapovania ovocinárskeho pokladu obcí pod Bielymi Karpatmi. V 21 obciach od Lednice až po Starú Turú ochranári mapujú odrody starých ovocných stromov ako sú hlavne jablone, hrušky a mimoriadne vzácne Jarabiny oskorušové.

[singlepic id=47884 w=520 h=340 float=center]

Tie patria medzi skvosty kraja pod Javorinou. Vzácne stromy so všeslovanským názvom, ktoré sa najčastejšie vysádzali vo viniciach, ale nájdeme ich ojedinele aj na zalesnených parcelách. Ich plodom sú malé hruštičky, ktoré po zhniličkovaní majú príjemnú nasládlú chuť. Plody majú až do 20 percent frukózy a glukózy, preto sú vhodné na konzum aj pre diabetikov. O kvalite alkoholu z plodov jarabiny sa píšu básne.

REKLAMA

Reklama

Výsledkom tohto projektu by malo byť založenie Genofondového ovocného sadu, na ktorý vyčlenilo pozemok mesto Stará Turá. Za mesiac a pol taxovania ochranári zistili už 123 starých a pre kraj dnes už endemických druhov jabloní a hrušiek. Číslo nie je z ďaleka konečné.

Projekt v hodnote 179 100 € spolufinancuje nadácia Ekopolis s podporou švajčiarskej nadácie ProSpecieRara. Na projekte participuje aj Fakulta ekológie a environmentalistiky vo Zvolene a Génová banka SR, Piešťany.

Text: Rasťo Gavora Ilustr. foto: Michal Fiala

Populárne články