Connect with us

Aktuality

V piatok občiansky nevybavíte, od pondelka bude s čipom

Published

on

Reklama

Slováci budú mať možnosť slobodne sa rozhodnúť, či budú nové občianske preukazy využívať len na identifikáciu alebo aj pre elektronické služby verejnej správy.

[singlepic id=25356 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Elektronické identifikačné karty s čipom začnú na okresných riaditeľstvách polície vydávať v pondelok 2. decembra. Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu nebude možné podať v piatok, 29. novembra. Kto sa chystá na oddelenie dokladov, aby si vybavil nový občiansky preukaz, môže tak urobiť v pondelok.

„Oddelenia dokladov už budú prijímať žiadosti o vydanie občianskych preukazov s kontaktným elektronickým čipom, tzv. elektronickú identifikačnú kartu. Jej vydávanie je súčasťou procesu elektronizácie verejnej správy, v rámci ktorého budú občanom postupne sprístupnené elektronické služby verejnej správy prostredníctvom internetu,“ informovala Denisa Baloghová z kancelárie prezidenta policajného zboru.

Reklama

Elektronická identifikačná karta je vybavená elektronickým kontaktným čipom, na ktorom budú uložené identifikačné údaje občana, akými sú napríklad meno, priezvisko, adresa bydliska, dátum narodenia občana a aj údaje o platnosti dokladu. Naďalej bude slúžiť na preukazovanie totožnosti pri osobnom styku s úradmi a inštitúciami, navyše však so zabudovaným čipom poskytne aj možnosť preukazovania totožnosti v elektronickom prostredí. Funkcia preukazovania totožnosti držiteľa je základná a nevyhnutná funkcia pri používaní elektronických služieb prostredníctvom internetu, či už vo verejnom, alebo v súkromnom sektore.

Občan má vždy možnosť slobodne sa rozhodnúť, či bude využívať občiansky preukaz len na preukázanie totožnosti, tak ako doteraz, alebo požiada aj o aktiváciu občianskeho preukazu za účelom využívania elektronických služieb verejnej správy a zaručeného elektronického podpisu (ZEP). V súčasnosti je možné ZEP využiť pri elektronickej komunikácii cez Ústredný portál verejnej správy (www.slovensko.sk) s obchodným, či živnostenským registrom, katastrom nehnuteľností, s notármi, exekútormi, a podobne. Takisto pri priamej komunikácii s daňovou a colnou sekciou Finančného riaditeľstva SR, so súdmi či štatistickým úradom.

Zdroj: Tlačová správa Prezídia PZ

Populárne články