Connect with us

Aktuality

Zimný štadión po rekonštrukcii chladenia slávnostne otvorili. Ozýval sa piskot

V utorok 26. marca Mesto Piešťany zorganizovalo slávnostné otvorenie zimného štadióna po rekonštrukcii chladenia. Stalo sa tak za účasti ministra športu a cestovného ruchu, predstaviteľov SZĽH a Fondu na podporu športu. Na začiatku, hlavne pri príhovore primátora Petra Jančoviča, sa z tribún ozýval piskot a krik.

Published

on

Reklama

Dôvodom, pre ktorý rodičia mladých hokejistov a hokejisti samotní, takto vyjadrili svoj názor, bola ponúknutá cena na prenájom ľadu  v budúcej sezóne. Mesto Piešťany im ponúklo možnosť do konca aktuálnej sezóny využívať ľad za 10 eur na hodinu, v nasledujúcej sezóne by to malo byť 45 v popoludňajších hodinách a 25 dopoludnia. Pre klub by to znamenalo podľa počtu hodín, ktoré potrebuje, náklady na prenájom ľadu vo výške približne 60-tisíc eur. „To by bolo pre nás likvidačné. Snažili sme sa so zástupcami Mesta Piešťany rokovať a ponúkli sme, že vieme participovať sumou 10 eur bez dph za ľadohodinu. Viac je už neúnosné, pretože by sme museli členské príspevky zvýšiť o takmer 500 eur ročne pre každého hráča, pričom aktuálne poplatky sú podľa kategórie od 286 do 786 eur. O tejto situácii sme informovali cez víkend rodičov a tí sa rozhodli vyjadriť svoj postoj pri slávnostnom otvorení,“ vyjadril sa k situácii Michal Peško, prezident mládežníckeho klubu HK Havrani.

Reklama

Postoj vedenia Mesta Piešťany k mladým hokejistom dokumentuje aj priebeh slávnostného otvorenia zimného štadiónu. Na ľadovú plochu pozvali organizátori oficiálnych hostí, hokejistov SR 18, ktorí budú mať v Piešťanoch opäť domovský stánok a o vystúpenie požiadali mladé krasokorčuliarky. Havrani pozvanie nedostali. Napokon sa však ich zástupcovia na ľade objavili v dresoch reprezentačnej osemnástky, keďže hráči z reprezentácie ešte nie sú v Piešťanoch. Smerom ku klubu HK Havrani je táto situácia o to smutnejšia, že jeho členovia výrazne participovali pri príprave žiadosti o dotáciu z Fondu na podporu športu.

Ako prvý sa v prihovoril účastníkom otvorenia minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. Z reakcií ľudí pochopil, že sú tú  problémy, ktoré spôsobujú napätú situáciu. „Verím, že vy ako klub sa dokážete dohodnúť na podmienkach s Mestom,“ povedal D. Keketi.

Reklama

Príhovor primátora Petra Jančoviča účastníci otvorenia pravidelne prerušovali piskotom a kričaním. Ten poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na rekonštrukcii chladenia a zhrnul, že celkovo si investície do sfunkčnenia štadióna po ukončení nájomnej zmluvy so Športovým hokejovým klubom 37 Piešťany pohybujú na v čiastke takmer 1,5 milióna eur. Z nich skoro tretinu zafinancoval Fond na podporu športu, ktorý platí polovicu zo skoro miliónovej investície do chladenia.

V rámci prejavov vystúpil tiež Miroslav Lažo, generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja a člen dozornej rady Fondu na podporu športu. Ocenil atmosféru, ktorú dokážu Piešťanci vytvoriť pri akciách, ktoré v minulosti organizoval SZĽH. „Verím, že zimný štadión bude slúžiť občanom mesta a vám všetkým. … Prajem tomuto štadiónu, aby fungoval, a aby sa ho podarilo aj v iných fázach zveľaďovať,“ povedal M. Lažo smerom k mladým hokejistom a ich rodičom na tribúne štadiónu.

Po príhovoroch nasledovalo strihanie pásky. Následne program otvorenia obohatili mladé piešťanské krasokorčuliarky, ktoré si vyslúžili potlesk hokejistov.

Otvorenie po ukončení oficiálnej časti pokračovalo verejným korčuľovaním.

Snažili sme sa získať vyjadrenie primátora Mesta Piešťany k vzniknutej situácii, ten však na naše otázky odmietol odpovedať. Pre ďalších zástupcov médií však potvrdil, že cena, ktorú by mali mladí hokejisti platiť v budúcej sezóne je 45 eur za ľadohodinu. To by pre Havranov znamenalo orientačne spomínaných 60-tisíc eur, ktoré by museli získať a platiť navyše oproti minulosti pre rekonštrukciou štadiónu.

Primátora sme sa chceli spýtať, či vie o zmluve so Slovenským zväzom ľadového hokeja, ktorou je Mesto Piešťany viazané z minulosti, priestor sme však nedostali. Existenciu zmluvy, ktorá určuje okrem iného podmienky využívania štadióna pre mládež, nám potvrdil generálny sekretár Miroslav Lažo. Uviedol tiež, že sa z pozície zväzu budú snažiť rokovať s Mestom Piešťany a pomôcť vyriešiť aktuálnu situáciu. Viac sa téme budeme venovať v samostatnom článku.

Text a foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články