Connect with us

Aktuality

Zemetrasenie spustí simulovanú haváriu atómky

Published

on

Reklama

Podľa plánu cvičenia Havran 2012 dôjde v stredu 17. októbra ráno následkom seizmickej činnosti s epicentrom blízko Atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice k havárii.

[singlepic id=11482 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

V elektrárni začnú okamžite realizovať oparenie na zamedzenie rozvoja havárie, zasadnú krízové štáby a bude vyhlásená mimoriadne situácia. Nasledovať bude zákaz požívania kontaminovaných potravín, pitnej vody a krmív z územia nášho kraja a potom zásobovanie obyvateľstva.

Reklama

Cvičenie schválené vládou na základe Dohovoru o jadrovej bezpečnosti má preveriť komunikáciu jednotlivých bezpečnostných zložiek a krízových štábov, činnosť monitorovacej siete, pripravenosť samospráv, evakuačných komisií aj poskytovanie psychologickej pomoci.

REKLAMA

„Za obvod Piešťany sú do cvičenia zapojení Obvodný úrad Piešťany – krízový štáb obvodu Piešťany a evakuačná komisia obvodu Piešťany, obec Dubovany, kde sa plánuje skutočná evakuácia detí zo základnej školy a Slovenské liečebné kúpele Piešťany a.s., ktoré si precvičia činnosť vlastných skupín pre krízové riadenie,“ informoval Igor Košík z Obvodného úradu Piešťany.

Dvojminútový kolísavý tón sirén so slovnou informáciou „Pozor radiačné ohrozenie“ bude v čase od 8.00 h do 8.30 h preskúšaný iba v tichom režime. Väčšiny obyvateľov sa simulovaná havária atómovej elektrárne nedotkne.

Text: Martin Palkovič

Populárne články