Connect with us

Aktuality

Bielu palicu si nevšimlo 20 vodičov

Published

on

Reklama

Nevidiaci Ľubomír Váry prešiel cez prechod pre chodcov na Hlbokej ulici takmer 150-krát. Počet vodičov, ktorí mu nedali prednosť bol rovnaký ako vlani. Tentoraz však bola premávka oveľa väčšia.

[singlepic id=36181 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Pokuta do 60 eur a zadržanie vodičského preukazu hrozili dvadsiatim šoférom, ktorí 15. októbra dopoludnia nedali na Hlbokej ulici prednosť zrakovo postihnutému chodcovi s bielou palicou a vodiacim psom. Ostatní dostali pochvalu od dopravných policajtov a aktivistov z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Reklama

REKLAMA

Dopravno-výchovná akcia sa uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa bielej palice. Cieľom je upozorniť na chodcov, ktorí sa spoliehajú hlavne na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie.

Ľubomír Váry podľa vlastných slov najradšej využíva semafory so zvukovou signalizáciou, ak si však nie je istý, cez cestu radšej neprejde. Veľkou pomocníčkou je mu fenka Lady, ktorá bola z neustáleho prechádzania cez cestu trochu zmätená a po dvoch hodinách sa jej už príliš nechcelo.

Doplnené o 17.30 h: Na 55 prechodoch pre chodcov po celom Slovensku nedalo nevidiacim chodcom prednosť 29,08 % vodičov. Najmenej ohľaduplní šoféri sú v Bratislavskom kraji, kde nezastavila viac než polovica áut – 50,43 %. Spomedzi krajov najpriaznivejšie výsledky sú z Trenčianskeho kraja, nevidiacich cez priechod tu nepustilo 10,29 % vodičov. Vlani odignorovalo ľudí s bielou palicou na celom Slovensku 23,87 % vodičov.

Text a foto: Martin Palkovič/tlačová správa

Populárne články