Connect with us

Aktuality

Pod Havranom má byť zverofama. V zákone sú diery

Published

on

Reklama

Majiteľ pozemkov stavia zverofarmu, na ktorú nepotrebuje povolenie lesníkov. Novo vyznačená turistická trasa plot obchádza.

[singlepic id=35796 w=520 h=340 float=center]

Reklama

„S turistickým oddielom z Hlohovca sme našli spoločnú reč a nikto k tomu nemal väčšie pripomienky. Život je o kompromisoch,“ hovorí Miloš Krajčík, ktorý chce mať podľa vlastných slov v katastri obce Šalgovce zverofarmu. „Chcem, aby sa tam napríklad počas Medzinárodného dňa detí konali výlety, aby sa deti naučili niečo o lese a o prírode.“

Jeho farmový chov sa už nachádza v registri Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Je tam uvedené, že pôjde o chov muflónov.

Reklama

„Obvodný lesný úrad v Nitre do dnešného dňa neobdržal od pána Krajčíka žiadnu žiadosť o vznik zvernice a ani nebolo nahlásené evidenčné číslo zverofarmy. Pán Krajčík bol osobne na našom úrade niekedy v máji, kde nahlásil, že sa stal novým vlastníkom lesných pozemkov a zároveň sa informoval, aké sú podmienky vzniku zvernice a zverofarmy,“ uviedol v písomnej odpovedi Radoslav Michalka z obvodného lesného úradu.

Súčasný stav na dotknutých pozemkoch nekomentoval. „Pokiaľ tam nie je vybudované niečo konkrétne, tak nie je možné sa k tomu vyjadrovať. Za to, že si pán Krajčík ako obhospodarovateľ oplotil lesné pozemky, mu nehrozí zo strany Obvodného lesného úradu v Nitre pokuta.“

Podľa právnika Pavla Veresa platí od júla vyhláška, ktorá upravuje schvaľovanie farmového chovu. „Nie sú tam, tak ako v zákone o poľovníctve, stanovené podmienky na začatie stavania oplotenia, to bude aj tým, že sa v tejto vyhláške vôbec nerieši, či stojí farma na lesnom pozemku,“ vysvetlil a dodal, že pravdepodobne ide o dieru v zákone.

Podmienky na založenie zvernice sú totiž prísnejšie. „Ak chce majiteľ pozemkov zriadiť zvernicu, musí požiadať obvodný lesný úrad o jej uznanie. K tomu je povinný vypracovať projekt, ktorý v detailoch rieši otázky chovu a úpravy pozemku. Pred rozhodnutím obvodného lesného úradu o tejto žiadosti nemôže vlastník lesného pozemku začať stavať oplotenie, inak mu hrozí pokuta 5-tisíc eur,“ doplnil Pavol Veres.

REKLAMA

Na vstup do lesa má podľa jeho slov právo každý. „Ak chce vlastník zabrániť vstupu do svojho lesa, nemôže to spraviť bez rozhodnutia príslušného obvodného lesného úradu. Jedine ten môže zakázať alebo obmedziť využívanie lesov verejnosťou. Voľný prístup neplatí okrem iného aj pre lesné škôlky, zvernice, a za istých podmienok aj ornú pôdu, lúky a pasienky.“ O zverofarmách však zákon nehovorí.

„Oznamovaciu povinnosť som si splnil okolo 1. júna, ale v priebehu mesiaca mi neprišla žiadna odpoveď. Predtým než som začal niečo robiť, bol som na Obvodnom lesnom úrade v Nitre. Povedali mi, že pokiaľ idem zakladať zverofarmu, tak to podlieha obecnému úradu. Lesnému úradu podlieha zvernica. Viac než mesiac som čakal s oplotením, záporné vyjadrenie nedošlo,“ odpovedal Miloš Krajčík na otázku, či nahlásil stavebnému úradu v Šalgovciach zámer stavať plot.

Zástupca Klubu turistov Hlohovec František Miklovič informoval, že na obchádzkovej trase pod Lomcom sú už oficiálne červené turistické značky. Nový chodník sa vyhýba oploteným pozemkom.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články