Connect with us

Aktuality

Zbierka na sochu Wintera: Od každého Piešťanca stačí 1,70 €

Published

on

Reklama

Ak každý obyvateľ nášho mesta poskytne túto symbolickú sumu, bronzovú sochu Ľudovíta Wintera môžu začať odlievať. Zámer včera predstavili verejnosti v Balneologickom múzeu.

DSC_0181

Reklama

Socha muža, ktorému Piešťany vďačia za svoju súčasnú podobu, bude umiestnená na Kolonádovom moste. Občianske združenie ProWinter potrebuje na realizáciu tohto projektu sumu 48 500 eur. Pár dní od spustenia zbierky je na transparentnom účte 3,5% potrebnej sumy.

REKLAMA

Reklama

Laser_banner

Za projektom stoja mladí ľudia z Piešťan, je však medzi nimi aj nemecký spisovateľ Kay Zeisberg, autor románu Mramorový palác. „Impulzom k vzniku tejto sochy bola fotografia, na ktorej sedí Ľudovít Winter na Kolonádovom moste, vyrovnaný a s úsmevom,“ priblížil Tomáš Bušo z občianskeho združenia ProWinter. Budovateľ kúpeľov je na nej zobrazený v čase, kedy mu komunistický režim zakazoval cez most prejsť.

Autorom sochy, ktorú tvorí postava v životnej veľkosti a bronzová lavička, je Roman Hrčka. Pre Piešťany navrhol sochu Eugena Suchoňa aj pamätnú medailu. „Takto som sa dostal do vášho mesta, ktoré ma očarilo svojou kultúrnou tradíciou,“ povedal sochár. Podľa jeho slov tvorí asi 70% celkovej ceny prevedenie sochy do bronzu. „V zlievarni je to veľmi komplikovaný proces, samotný materiál je veľmi drahý a náročný na spracovanie.“

Členovia občianskeho združenia a všetci podporovatelia tejto myšlienky však veria, že potrebnú sumu čoskoro vyzbierajú. Každý, kto im v tom chce pomôcť, má hneď niekoľko možností – poslať svoj príspevok prevodom na účet, prostredníctvom služby PayPal, poskytnúť 2% zo svojich daní alebo prispieť cez portál Ľudia ľuďom.

Viac informácií nájdete na tejto adrese.

(mp)

Populárne články