Connect with us

Aktuality

Zajtra začína pôstne obdobie

Published

on

Reklama
Reklama

Prvý deň pôstneho obdobia – Popolcová alebo škaredá streda v tomto roku pripadá na zajtra – stredu 10. februára. Dátum začiatku pôstu sa každý rok mení, pretože podľa liturgického kalendára je ním 40. deň pred Veľkou nocou, ktorej termín je tiež premenlivý.

12684__320x240_img_162712[1]Názov Popolcová streda pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe, kedy sú veriaci poznačení  popolom na čelo; tento symbol sa vzťahuje na  tradíciu sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia pred Bohom. Poznačenie popolom je sprevádzané slovami: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.“ alebo „Kajajte sa a verte v Evanjelium.“ V rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda dňom prísneho pôstu.

Obdobie 40-dňového pôstu sa skončí Veľkým piatkom. Pre našich predkov malo nielen náboženský, ale aj praktický význam. S končiacou zimou sa totiž minuli aj zásoby mäsa zo zabíjačiek a čas mláďat kôz a oviec prišiel až s Veľkou nocou. Aj preto počas tohto obdobia uprednostňovali kaše, múčne jedlá, kyslú kapustu a ryby. Striedma strava zároveň prispievala začiatkom jari k vitalite a zdraviu.

Zdroj: wikipedia, foto: archív PNky

Reklama

Populárne články