Connect with us

Aktuality

Dostali ste už vratky za plyn? Piešťanský dodávateľ sa na ne pozrel zo širších súvislostí

Published

on

Reklama
Reklama

Slovenskom v poslednej dobe výrazne rezonuje téma volieb, ale aj protesty zdravotných sestier a učiteľov či rôznych káuz, pri ktorých štát prišiel o milióny eur. Jednou z diskutovaných súvislostí sú aj vratky za plyn, ktoré sa pri prvom pohľade javia ako pozitívny krok vlády, ale pri hlbšom preskúmaní vyvolávajú viacero otázok. Miestna firma MAGNA ENERGIA, zaoberajúca sa aj dodávkou elektriny a plynu pre domácnosti, na svojich webových stránkach zhodnotila tému vratiek ako nekvalifikovanú, nelogickú či nesystémovú. Sami pracovníci spoločnosti sa síce rozhodli peniaze prevziať, ale prostriedky venujú ako dar Slovenskej komore učiteľov a Nadácii pre deti Slovenska.

„Pracovníci spoločnosti MAGNA ENERGIA považujú vyplácanie „vratiek“ za krok, ktorý nemá nič spoločné s energetikou a vnímajú ho ako nekvalifikovaný zásah do prostredia trhu s energiami. Ide o neprimeranú podporu jednej komodity a iba určitej skupiny obyvateľov, keďže z tohto odmeňovania sú vylúčení občania z obcí, ktoré plynofikované nie sú. Taktiež aj ľudia, ktorí si namiesto plynu zvolili iné komodity tuhé palivá, či elektrinu. Ďalším problémom je nelogické vyradenie domácností v tarife D4 z tohto sociálneho opatrenia vlády, pretože práve domácnosti, ktoré za službu dodávky plynu zaplatia najviac, sú z odmeňovania vylúčení. Za nesystémové považujeme aj to, že peniaze budú poskytnuté aj neplatičom,“ zhodnotila na svojich stránkach tému vratiek piešťanská firma.

Peniaze vďaka vratkám dostanú naspäť len odberatelia s tarifami D1 teda tí, čo používajú plyn na varenie obdržia 10 eur, D2 a D3, ktorým zase slúži na ohrev a kúrenie a bude vrátených 6 percent zo zaplatených peňazí. Kategórie odberateľov D4 so spotrebou plynu približne nad 6 500 metrov kubických sa vratky netýkajú. Rovnako prichádza k určitej diskriminácii obyvateľov, ktorí používajú na kúrenie elektrinu či tuhé palivo a samozrejme aj tých častí miest a obcí, kde plyn zavedený nie je. V neposlednom rade treba spomenúť, že na peniaze rozdelené medzi či už platiacich alebo neplatiacich odberateľov plynu sa budeme musieť „nútene“ vyskladať všetci, prostredníctvom zaplatených daní. Spoločnosť MAGNA ENERGIA zároveň tvrdí, že 6-percentnú zľavu v porovnaní s cenou dominantného dodávateľa poskytuje pre domácnosti vo všetkých tarifných kategóriách každoročne.

„Politici sa prekonávajú v aktivitách, ktoré síce navonok pôsobia ako razantné riešenie energetiky, ale v skutočnosti ide o nesystémové „výkriky do tmy“. Povedzme si priamo, že napríklad v prípade „vratiek“ za plyn ide o síce politicky dobre načasovaný, ale veľmi nevydarený pokus o zásah do krehkého trhu s energiami na Slovensku. Politikom viac vyhovuje regulovať a razantne riešiť energetickú chudobu, pri ktorej kritériom nie je skutočná chudoba, ale skôr voličský potenciál tej, či onej skupiny odberateľov,“ dopĺňajú hodnotenie zástupcovia akciovej spoločnosti.

Reklama

-lt/Zdroj: magna-energia.sk/Foto: archív-

Populárne články