Connect with us

Aktuality

Zahraniční študenti stretnutie ukončili ceremoniálom a emotívnym lúčením

Published

on

Reklama
Reklama

Viac ako sto študentov z devätnástich krajín, ktorí sa v Piešťanoch stretli počas 10. medzinárodného fóra škôl Pierra de Coubertina, mala v piatok na programe záverečný ceremoniál v Kine Fontána. V duchu olympizmu im boli odovzdané diplomy a tí, ktorí splnili všetky náročné súťažné kategórie boli ocenení i medailou. V sobotu sa jednotlivé výpravy postupne vybrali na cestu domov, ale lúčenie bolo po spoločne strávenom týždni pre mnohých účastníkov ťažké a plné emócií.

IMG_4068_resizeZáverečný ceremoniál začal v Kine Fontána krátko po 16:00. V rámci programu vystúpili viaceré osobnosti napríklad podpredseda Slovenského olympijského výboru Vladimír Miller, prezident Medzinárodného výboru Pierra de Coubertina Norbert Müller, synovec zakladateľa novodobých olympijských hier Yvan de Navacelle de Coubertin, členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play Katarína Lokšová-Ráczová, čestná predsedníčka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová a tiež dvojnásobná účastníčka olympijských hier Marcela Erbanová. Študenti v programe predviedli vystúpenia a výrobky, ktoré vyrobili či nacvičili počas tvorivých dielní.

IMG_4154_resize

Študenti, ktorí splnili všetky limity v súťažných kategóriách sociálna práca doma, športové aktivity, vedomostný test o Coubertinovi, prezentácia umeleckých výtvorov a diskusné skupiny dostali medaile. Okrem nich boli za šírenie olympijských myšlienok a výbornú organizáciu celej akcie ocenené tiež riaditeľka Gymnázia Pierra de Coubertina Miroslava Hanková a profesorky Stanislava Šimová, Jana Kürtiová, Patrícia Kubincová a Eva Corticelli.

Reklama

IMG_4303_resize

S piesňou We are the world na záver vystúpil Martin Holubec a k spevu sa pridali aj študenti zo všetkých krajín a skladbu odspievali ako jeden veľký zbor. Nasledovala slávnostná večera, ktorú zabezpečil Slovenský olympijský výbor a diskotéka trvajúca až do polnoci. Sobotňajšie lúčenie bolo po spoločnom týždni plnom bohatého programu a zážitkov veľmi emotívne.

IMG_4048_resize

„Dnešné ráno bolo slzavé, študenti sa nemohli rozlúčiť, plakalo sa všade naokolo, decká sa objímali, odchod každého autobusu sprevádzali mexické vlny. Ťažko popísať, bolo by to treba zažiť. Obrovské emócie, spolupráca, spolupatričnosť, nové priateľstvá a snáď i lásky. Atmosféra bola neopísateľná, ukázalo sa, že mladí ľudia nepoznajú rečové bariéry, nezáleží na farbe pleti či národnosti, všetci sa stali priateľmi. Kdekoľvek mladí ľudia sú a odkiaľkoľvek sú, sú to mladí s rovnakými myšlienkami, nápadmi, názormi, záujmami a želaniami,“ prezradila o odchode študentov jedna z organizátoriek Stanislava Šimová.

Symbolickú štafetu posunuli zástupcovia gymázia coubertinovskej škole v Estónsku, kde sa bude konať 11. medzinárodné mládežnícke fórum Pierra de Coubertina v roku 2017.

-lt/foto: Gymnázium Pierra de Coubertina-

Populárne články