Connect with us

Aktuality

Za pár hodín vyzbierali desiatky vriec odpadu

Published

on

Reklama

Piešťanskí skauti a ďalší dobrovoľníci sa v sobotu 26. februára stretli na brehu Rymplerovej važiny pri hotelovej oblasti za bývalým kúpaliskom Sĺňava a pustili sa do upratovania. Výsledkom niekoľkých hodín práce boli desiatky vriec drobného odpadu a zopár kôp so starým nábytkom, pneumatikami, ale aj stavebným odpadom.

[singlepic id=10359 w=320 h=240 float=left]Rymplerova važina je starým ramenom Váhu, do ktorej prúdi teplá voda z Obtokového ramena Váhu, preto aj počas mrazivých dní hladina nezamŕza úplne a umožňuje tak zimovanie rôznym druhom živočíchov. Podľa krajinnej architektky Evy Wernerovej je lokalita Rymplerovej važiny zaujímavá svojou biodiverzitou. Myslí si tiež, že je to asi najcennejšie územie pri Váhu v okolí Piešťan. Je nesmierna škoda, že sa tento kus krásnej prírody znehodnocuje množstvom odpadu vytvorením čiernych skládok, ďalej odpadom z priľahlých chátrajúcich hotelov, ale taktiež niektorí nezodpovední návštevníci lokality nemajú problém plechovky, či [singlepic id=10351 w=320 h=240 float=right]plastové fľaše hádzať rovno pod nohy. Majiteľ jedného z ubytovacích zariadení blízko važiny vyjadril vďaku za to, že sa niečo podobné zorganizovalo. Jedným dychom však dodal, že podľa neho by sa územie mohlo čistiť každé dva týždne a vyzeralo by to stále rovnako. Negatívny dojem vytvárajú aj dva rozpadávajúce sa hotely, ktoré sú nezabezpečené a odokryté šachty pred ich vstupmi môžu byť aj životu nebezpečné.

Reklama

Okrem skautov, iniciátora myšlienky Michala Fialu z Dina, ktorý si zobral pod patronát tiež jarné upratovanie brehov Váhu a Sĺňavy, sa do čistenia zapojili aj poslanci piešťanského mestského zastupiteľstva, už spomínaná Eva Wernerová a taktiež Jozef Malík.

Odvoz vyzbieraného odpadu by mala v najbližších dňoch zabezpečiť Obec Banka.

Reklama

[nggallery id=512]

Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Populárne články