Connect with us

Aktuality

Kedy bude na Trajane na mieste po bývalom Impaku parkovisko?

Published

on

Reklama

Na piešťanskom sídlisku Adam Trajan je takmer dvetisíc bytových jednotiek. Ak by sme predpokladali, že obyvatelia jedného bytu majú len jedno auto, je potrebná kapacita parkovacích miest momentálne pokrytá na 50 percent. Podľa informácií z mestského úradu, ak sa využijú ma parkovanie aj parkoviská pri OC Kaufland, PT Univerzal a ďalšie miesta, ktoré sa používajú, ale nie sú oficiálne vyznačené, chýbalo by na Trajane 460 parkovacích miest. To však za predpokladu, že jedna rodina v jednom byte má len jedno auto.

[singlepic id=10174 w=320 h=240 float=left]Na prvom tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva bolo parkovanie na Trajane opakovane spomínanou témou. Poslankyňa Iveta Babičová navrhla zvýšenie počtu parkovacích miest v už schválenom projekte parkoviska na mieste bývalého Impaka z 20 na 50 miest. V rozpočte je vyčlenených na vybudovanie tohto parkoviska takmer stotisíc eur. Viacerí obyvatelia sídliska si sťažovali, že peniaze na realizáciu tohto zámeru boli v mestskom rozpočte vyčlenené už v roku 2008, ale k realizácii nedošlo. Tá sa ak všetko pôjde tak ako má, uskutoční až tento rok. „Vzhľadom na to, že v období pred tromi rokmi bola spracovaná žiadosť o grant na Domov sociálnych služieb, kde súčasťou riešenia projektovej dokumentácie bola i príjazdová komunikácia s parkoviskami na parcele po bývalom Impaku, bolo prijaté rozhodnutie, že s realizáciou je potrebné počkať do doby, kedy budeme mať vyjadrenie o tom, či grant bol úspešný alebo nie. S realizáciou z [singlepic id=10178 w=320 h=240 float=right]vlastných prostriedkov sa malo začať vtedy ak bude jasné, že zdroje z EÚ sme nezískali,“ vysvetľuje situáciu Eva Pobjecká vedúca odboru správy Mestského úradu v Piešťanoch. „Vzhľadom na tlak občanov na neúnosnú situáciu s parkovaním na celom sídlisku, bolo následne  prijaté rozhodnutie, že vlastné zdroje vyčlenené v rozpočte 2008 budú použité na projekčne pripravené parkovisko M. Bella, ktoré sa v danom roku aj zrealizovalo. Všetko bolo schvaľované rozhodnutiami MsZ. Keďže žiadosť o grant na výstavbu Domova sociálnych služieb v roku 2010 nebol úspešný,  pri zostavovaní návrhu rozpočtu na rok 2011 bol zapracovaný návrh na  realizáciu parkoviska na parcele po bývalom Impaku. Celá situácia sa naťahovala kvôli zdĺhavému procesu od výzvy, cez podanie a vyhodnocovanie žiadostí o grant EÚ,“ dodáva Eva Pobjecká.

Reklama

Nové parkovisko snáď už na jeseň

[singlepic id=10173 w=320 h=240 float=left]Keďže mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie o novom zadaní riešenia parkoviska, teda konkrétne o zvýšení počtu parkovacích miest, je potrebný nový projekt. Na otázku aké kroky treba podniknúť, aby bolo parkovisko zrealizované a koľko budú trvať odpovedala opäť Eva Pobjecká: „Na obstaranie spracovateľa projektu treba mesiac, na spracovanie projektovej dokumentácie dva mesiace. Nasledovať bude žiadosť o stavebné povolenie resp. povolenie zmeny stavby. Obstaranie dodávateľa stavebných prác trvá 6 týždňov, samotná realizácia 2-3 mesiace. Tieto termíny sú nasimulované optimisticky, bez prieťahov v obstarávaniach a povoľovaní. Predpokladaný termín začatia stavebných prác je koniec augusta a stavba by mala byť ukončená v novemberi 2011. V rozpočte je vyčlenená [singlepic id=10177 w=320 h=240 float=right]z rezervného fondu čiastka 99 582 eur. Predpoklad úspešnej realizácie je aj to , že uvedená čiastka bude postačujúca na nové zadanie. To sa nám ukáže počas spracovania projektovej dokumentácie a hlavne po obstaraní dodávateľa.“

Reklama

Poslanci vrámci schváleného rozpočtu odklepli aj prostriedky na štúdiu parkovacích miest na sídlisku A. Trajan a Juh. Tá by mala ukázať ďalšie možnosti riešenia statickej dopravy v daných lokalitách. „Obstaranie spracovateľa štúdie by malo byť hotové do 6 týždňov. Spracovanie odhadujeme na tri mesiace. Snahou je mať v júli, auguste podklady pre spracovanie návrhu rozpočtu 2012, ktoré plochy ďalej riešiť a realizovať,“ hovorí E. Pobjecká.

Otázka parkovania bude riešená taktiež pri zmene územného plánu mesta Piešťany. Na spracovanie zmeny je v rozpočte vyčlenených 16 500 eur. Na mestskom úrade predpokladajú, že vzhľadom na rozsiahlosť a zložitosť problematiky sa bude zmena územného plánu riešiť v priebehu celého roka.

[nggallery id=507]

 

Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Populárne články