Úvod Aktuality Vrbové vyhlásilo zbierku na synagógu

Vrbové vyhlásilo zbierku na synagógu

REKLAMA
Skola Rakovice

Mesto chce kultúrnu pamiatku po rekonštrukcii využívať na kultúrne účely. Zo synagógy by mohol byť priestor, v ktorom sa budú konať výstavy i koncerty 슈퍼스타 bts 다운로드. Stavba ma totiž vynikajúcu akustiku.

Národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je v havarijnom stave, vlastní Mesto Vrbové. Nedokáže ju však opraviť z vlastných finančných prostriedkov 한글이 야호 다운로드. Snaží sa preto na tento účel postupne získavať dotácie. Na septembrovom zasadnutí zastupiteľstva mestskí poslanci rozhodli o vyhlásení verejnej zbierky 7 of players.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
Dompek Pizza 2021
PN Taxi
Knebl

Tá začala 1. októbra a potrvá do dva roky. Zámerom je získanie finančných prostriedkov na rekonštrukciu synagógy. Na čo presne budú vyzbierané peniaze použité, zatiaľ nie je jasné 포레스트검프 다운로드. „Je predčasné na to odpovedať, pretože nevieme aká čiastka sa zhromaždí. Keď budeme poznať sumu, rozhodneme, čo sa konkrétne za ňu zrealizuje,“ uviedla primátorka Vrbového Ema Maggiová Got downloaded.

Dodala, že pri po „rekonštrukcii by synagóga mala byť sprístupnená verejnosti a využívaná na kultúrne ciele.“

Celú pamiatku vlastní Vrbové až od roku 2016, kedy sa dohodlo so súkromnými vlastníkmi na odkúpení ich podielov v tejto budove. Synagóga slúžila svojmu účelu od roku 1883, teda od času, kedy židovská komunita vo Vrbovom dosiahla najväčšieho rozkvetu. Navrhli ju dvaja známi bratislavskí architekti Grätzel a Kittler.

Miestni Židia v nej vykonávali svoje náboženské obrady až do 2. svetovej vojny, kedy boli deportovaní do koncentračných táborov alebo nútení ujsť.

V roku 1947 objekt kúpil podnikateľ Dezider Hačko so zámerom zbúrať ho, ale do zmeny režimu vo februári 1948 to nestihol. V budove bola potom sýpka aj sklad Trikoty.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA