Connect with us

Aktuality

Vojtech Filo – dlhoročný pedagóg a zakladateľ cirkevného školstva v Piešťanoch – oslávil devädesiatku

Pred pár dňami oslávil jubilejné deväťdesiate narodeniny RNDr. Vojtech Filo, dlhoročný pedagóg piešťanského gymnázia, ale predovšetkým zakladateľ piešťanskej Základnej školy sv. Márie Goretti a Gymnázia sv. Michala Archanjela, ktorý v počiatkoch pôsobil ako riaditeľ oboch týchto inštitúcií.

Published

on

Reklama
Reklama

Vojtech Filo sa narodil 21. apríla 1932. Na piešťanskom gymnáziu vyučoval  matematiku. Jeho rukami prešli stovky žiakov, pre ktorých bol nielen učiteľom, ale aj životnou inšpiráciou. Jeho šibalský úsmev je nezabudnuteľný a vydržal mu dodnes. Fyzické zdravie síce už nie je také ako v mladosti, ale výrečnosť zostala.

V auguste 1991  zriadil Arcibiskupský úrad v Trnave Základnú cirkevnú školu sv. Márie Goretti, ktorá vznikla v priestoroch bývalej III. ZŠ  na Štefánikovej ulici a na ulici Pod Párovcami. Výraznú zásluhu na vzniku školy má vtedajší farár vo farnosti sv. Štefana Jozef  Vlasák  a aktuálny jubilant Vojtech Filo. V prvom roku mala škola pod vedením V. Fila 433 žiakov a 27 pedagógov.  V ďalšom roku bolo založené cirkevné gymnázium. Prvé dve triedy mali spolu 55 študentov a vzdelávací proces prebiehal v budove Pod Párovcami. Triedy prvého stupňa základnej školy sa pri tejto príležitosti presťahovali do opravenej budovy na Vodárenskej ulici. Nasledovala oprava priestorov gymnázia, ktoré 25. novembra 1993 požehnal metropolita Ján Sokol.

O vďake študentov svojmu pedagógovi svedčia ich vyjadrenia na sociálnych sieťach. Pod gratuláciou Ľudovíta Bartoša pribudli v priebehu pár dní desiatky komentárov a gratulácií.

Reklama

„Pán profesor, želám vám všetko najlepšie a veľa zdravíčka,“ napísala napríklad Zlata Pechová.  „Chcem sa aj ja pripojiť… Pán profesor je jeden z dvoch, ktorí ovplyvnili moje ďalšie štúdium… Prvou bola pani učiteľka Mária Rakická, moja matikárka na základnej škole a druhým bol pán profesor Filo. Ďakujem a prajem mu, aby ho zdravie poslúchalo a ešte dlho sa tešil zo života. Vďaka jeho skvelému prístupu k nám nám išla matika „ako nič“ 🙂
Milovali sme ho,“ spomína Adela Salaiová.

„Ja som si u neho absolvoval jeden ročník experimentálnej výučby matematiky. Bod, okolie bodu, lema, veta, dôkaz… Aj vďaka tomu bola pre mňa matika na VŠ technike ľavou zadnou na predtermín. Na maturite som ho šokoval tým, že z ponúknutého výberu z troch dôkazov som si vybral ten „najťažší“,“ napísal Vladimír Bzdušek.

Vojtech Filo vlani oslávili s manželkou 65. výročie sobášu. Pri tejto príležitosti získali ocenenie a zaradili sa medzi najdlhšie trvajúce manželstvá Piešťan.

Ku gratulantom sa pridávame aj za našu redakciu a prajeme ešte veľa spokojných dní!

-th- Foto: -aa-

Populárne články