Connect with us

Aktuality

V Hlohovci chcú vybudovať jedno z najmodernejších astronomických pracovísk strednej Európy

Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci tento rok oslavuje jubilejné 50. výročie založenia. Počas dnešných osláv predstavili ambiciózny projekt komplexnej modernizácie a rozšírenia priestorov tejto významnej inštitúcie nášho regiónu.

Published

on

Reklama
Reklama

 

Plánovaná investícia do rekonštrukcie a modernizácie je celkovo 10 miliónov eur, vďaka čomu by malo vzniknúť jeno z najmodernejších astronomických pracovísk v strednej Európe. V prvej fáze, ktorá už pripravuje, sa počíta s novostavbou centrálnej vstupnej haly a rekonštrukciu administratívnej budovy v predpokladanej hodnote 800-tisíc eur. Trnavský samosprávny kraj informoval, že realizáciu tejto časti projektu plánuje z vlastných zdrojov.

Ďalšou fázou modernizácie areálu hvezdárne má byť novostavba pavilónu vesmíru či rekonštrukcia a prístavba rotundy s kupolou. Pribudnúť má aj nový pavilón vedy. Plánuje sa tiež rekonštrukcia stavebnej a technologickej časti planetária.

Reklama

Na sobotu je pripravený pestrý program

Oslavy výročia založenia majú pokračovať v sobotu 30. apríla. O 13:00 h je naplánované podujatie Kamilkine dobrodružstvá s Malým princom, ktoré je však už plne obsadené. Nasledovať bude od 15:00 h obhliadka hvezdárne a astronomických prístrojov ako i teleskopické pozorovanie aktivity najbližšej hviezdy Slnka. Od 17:00 h bude program pokračovať Filmovým večerom s astronómiou, ktorý je určený pre staršiu mládež a dospelých.

Program vyvrcholí o 19:00 h Prednáškou z astronómie a o 21:00 h teleskopický pozorovaním astronomických objektov na jarnej hviezdnej oblohe.

Vzhľadom na veľký záujem o podujatia hlavne pre najmenších návštevníkov odporúčajú organizátori záujemcom telefonicky si overiť výber vhodného termínu (hodinu) a obsadenosť podujatia na tel. čísle 033 730 1828 alebo e-mailom na objednavky@hvezdaren.org. Do e-mailu je potrebné uviesť aj telefonický kontakt na záujemcu.

-red- Foto: FB TTSK

Populárne články