Connect with us

Aktuality

Vo vyjadrení k odvolaniu Bezáka Vatikán dôvody neupresnil

Published

on

Reklama

Podľa Apoštolskej nunciatúry sú informácie o postupe pri odvolaní trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka mylné.

[singlepic id=32348 w=320 h=240 float=right]„Apoštolská vizitácia sa uskutočnila v dňoch od 22. januára do 1. februára 2012 a za apoštolského vizitátora bol menovaný litoměřický biskup z Českej republiky, J. Ex. Mons. Ján Baxant. Výsledky preverovania boli následne apoštolským vizitátorom zaslané na Kongregáciu pre klérus, ktorá sa im v spolupráci so Štátnym sekretariátom a Kongregáciou pre biskupov primerane venovala a pozorne ich preskúmala,“ píše sa vo vyhlásení nunciatúry, ktoré bolo 9. júla uverejnené v mene Svätej stolice na webe tlačovej kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Reklama

Bezák potom podľa vyhlásenia dostal priestor, aby sa vyjadril k najdôležitejším zisteniam ohľadom jeho osoby.

Výsledky preverovania následne predostreli pápežovi. „Svätý Otec po pozornom zvážení a modlitbe sa rozhodol požiadať J. Ex. Mons. Róberta Bezáka, aby sa zriekol pastoračného riadenia trnavskej arcidiecézy. Pred zverejnením rozhodnutia Svätého Otca prefekt Kongregácie pre biskupov na žiadosť Mons. Bezáka mu poskytol možnosť osobného stretnutia s ním. Stretnutie sa však neuskutočnilo. Keď Mons. Bezák odmietol podať demisiu, Svätý Otec ho odvolal z pastoračného riadenia arcidiecézy a toto rozhodnutie bolo zverejnené 2. júla 2012,“ píše sa vo vyhlásení.

Reklama

[singlepic id=32340 w=320 h=240 float=left]Odchádzajúci arcibiskup oznámil svoje odvolanie na svätej omši deň predtým. Vatikán vyjadril „hlbokú ľútosť nad skutočnosťou, že Mons. Bezák urýchlil zverejnenie tejto správy a tým porušil pápežské tajomstvo.“

Vizitácia, ktorá predchádzala odvolaniu sa podľa nunciatúry uskutočnila na základe podnetov poslaných kňazmi a laikmi priamo do Vatikánu. Prehrešky Róberta Bezáka však opäť nie sú konkrétne pomenované. Vyhlásenie Apoštolskej nunciatúry na Slovensku prišlo po tom, ako veriaci začali organizovať protesty a podpisovať petície. Laici si pýtajú vysvetlenie a svoje posty ponúkli zastupujúcemu biskupovi Jánovi Oroshovi niektorí dekani. S výhradami voči práci jeho predchodcu nikto doteraz verejne nevystúpil. Bezákovi Vatikán zakázal komunikovať s médiami.

Text: M. Palkovič Foto: Martin Hesko

Populárne články