Connect with us

Aktuality

Víla Vesna otvorila sezónu vodáckych zážitkov

Tri víly Vesny pustili tri venčeky zo živých kvetov po vode na troch riekach naraz a tým slávnostne otvorili vodácku sezónu v Trnavskom kraji. Na Váhu v Sokolovciach, na Malom Dunaji v Tomášikove a na Dunajských ramenách vo Vojke nad Dunajom sa v sobotu 30. apríla splavovalo po prvýkrát v tomto roku. Sezóna potrvá do jesene a Trnavský kraj zážitkov ju ukončí druhým ročníkom splavu Dunajský svetlonos.

Published

on

Reklama
Reklama

 

Skúsení vodáci, ale aj úplní nováčikovia či rodiny s deťmi, strávili poslednú aprílovú sobotu na divokej alebo pokojnejšej vode podľa toho, ktorú z troch riek si vybrali. Po rýchlokurze splavovania pustili symbolicky spolu s vílou Vesnou venček zo živých kvetov po vode, po ktorej sa následne vydali na svoje jarné vodácke dobrodružstvo. „Voda je jedným z najcennejších bohatstiev nášho kraja, či už ide o jej geotermálnu alebo minerálnu podobu, či vodu v riekach a jazerách vhodnú na vodné športy a rekreáciu. Navyše Žitný ostrov – najväčší riečny ostrov v Európe je aj najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Aj prostredníctvom tohto podujatia chceme priniesť život na rieky aj k ich brehom,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Trnavský kraj zážitkov v spolupráci s lokálnymi splavovateľmi a oblastnými organizáciami cestovného ruchu OOCR Rezort Piešťany, OOCR Matúšova zem a OOCR Žitný ostrov pripravila jednodňové podujatie na podporu vodáckych zážitkov, ktoré sa konajú počas celej sezóny v kraji. „Jednou z dôležitých súčastí rozvoja destinácií cestovného ruchu a úloh našej organizácie je aj podpora partnerov, ktorí organizujú splavy. Radi by sme prostredníctvom nich dali do pozornosti širokej verejnosti zo Slovenska a z prihraničných českých regiónov, že užiť si dobrodružstvá na vode je výnimočný zážitok.“ uviedla Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Reklama

Obľúbený Baťov kanál a rieka Morava otvorili svoju plavebnú sezónu samostatne, deň po podujatí S Vesnou na vodu, 1. mája o 10:00 hodine v prístave v Skalici.

Sobotný deň bol ako stvorený na splavovanie riek. Víla Vesna odprevadila účastníkov splavu a tí sa vydali na vodu. „Chcel by som sa poďakovať KOCR Trnavský kraj, ako aj OOCR Rezort Piešťany za pomoc pri organizácii tohto splavu, že nám pomohli marketingovo ale aj organizačne. Rovnako ďakujeme Slovenskému Vodohospodárskemu podniku, že nám pri tejto príležitosti pustili aj viac vody do starého koryta Váhu a tým nám tento splav urobili oveľa atraktívnejší. Všetko bolo na jednotku. Živá hudba na štarte tomu dodala jedinečnú atmosféru,“ povedal Daniel Balaga, organizátor splavov Bananatour.sk.

Do Tomášikova lákala Vesna na splav na pokojnú vodu. „Splavu na Malom Dunaji sa zúčastnilo takmer päťdesiat účastníkov. Potešila nás hlavne účasť rodín s deťmi, pre ktoré je takáto forma trávenia voľného času veľmi atraktívna. Medzi účastníkmi boli aj úplní začiatočníci. Tešila nás reakcia účastníkov, že to určite nebol ich posledný splav a v lete sa ešte vrátia,“ povedal splavovateľ Ján Novák z Eurorafting.sk. Tretí splav na Dunajských ramenách vo Vojke nad Dunajom ponúkol vzácny pohľad na lužné lesy. „Boli sme veľmi radi, že sme mohli odštartovať tradíciu, ktorú budeme ďalej pestovať a rozvíjať. Odomykanie Dunajských ramien je od dnes súčasťou našej ponuky pre návštevníkov regiónu. Dunajské ramená ukazujú vždy inú tvár vzhľadom na ročné obdobia, počas ktorých ich navštevujeme,“ povedal organizátor splavov Zoltán Jankó z Vodnetury.sk.

TS KOCR Trnavský kraj Foto: FB Tatiana Nevolná

Populárne články