Connect with us

Aktuality

Vietor vyvrátil 200-ročnú lipu, tá zničila podobne starú sochu

Published

on

Reklama

Zdravý strom mal kmeň s obvodom asi 4 metre. Vyvalilo ho aj s koreňom. Búrka, ktorá sa 19. júla popoludní prehnala cez Piešťany, poukázala na zlý stav parčíku oproti hotela Slovan.

[singlepic id=32951 w=320 h=240 float=right]Lipa totiž spadla na miesto bývalej fontány, ktoré je zapísané v zozname nehnuteľných pamätihodností mesta. Strom zasiahol aj jednu zo šiestich sôch.

Reklama

Tieto pieskovcové plastiky pochádzajú zo začiatku 19. storočia. Pôvodne stáli v kaštieli v Kráľovej pri Senci. Piešťanským kúpeľom ich spolu so sochami antických bohov stojacimi pred hotelom Thermia Palace darovali dediči grófa Pálffyho.

Plastiky sú pamiatkovo chránené. Odstránenie stromu by malo prebehnúť pod odborným dohľadom. „Dôležité je, aby sa pozbierali všetky úlomky rozbitej sochy. Stále je možné ju zachrániť,“ povedal riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa.

Reklama

Dodal, že nešťastná udalosť môže byť podnetom: „aby sa kompetentní zamysleli, že by bolo dobré tento priestor otvoriť.“

[singlepic id=32959 w=320 h=240 float=right]Fontána pri hoteli Slovan dlhodobo chátra. Ohradili ju spolu s hotelom v roku 1986, keď sa mala začať jeho rekonštrukcia. Odvtedy tam však rastie iba náletov zeleň. „Sochy boli umiestnené v drevených debneniach, ale fontánu už zničila vegetácia,“ uviedol Vladimír Krupa. Podľa jeho informácií je zaliata betónom.

O sprístupnenie priestoru verejnosti sa neúspešne snažili spolu s Alexandrom Bayerom. Parčík spolu s hotelom sú majetkom Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Nehovorím, že sa by sa to nestalo, keby je priestor sprístupnený. Kompetentní by si však mali uvedomiť, že to už viac než štvrťstoročie chátra, je tam džugla a je to hanba Piešťan. Priestor by mohol byť začlenený do parku, pretože nie je naviazaný na rekonštrukciu Slovanu,“ uzavrel riaditeľ Balneologického múzea.

Text: M. Palkovič Foto: archív Balneologického múzea a M. Palkovič

[nggallery id=1810]

Populárne články