Connect with us

Aktuality

V roku 2015 zomrelo pri dopravných nehodách 274 ľudí

Published

on

Reklama
Reklama

Na slovenských cestách sa stalo vlani dohromady 13 535 dopravných nehôd, ktoré si vyžiadali 274 ľudských životov. Častými príčinami smrteľných havárií boli v roku 2015 porušenie povinností vodiča, nedovolená rýchlosť a nesprávny spôsob jazdy. Najviac nebezpečnými sa stali z hľadiska nehodovosti cesty I. triedy, na ktorých zahynulo až 110 ľudí. Medzi obeťami štatistiky uvádzajú 152 usmrtených v motorových vozidlách, 80 chodcov, 26 motocyklistov a 16 cyklistov. Nehody na cestách Trnavského samosprávneho kraja si vyžiadali dohromady 26 životov. 

sc

V porovnaní s predminulým rokom máme na cestách menej obetí spomedzi posádky automobilov (o šesť), ale viac mŕtvych chodcov (o 22). Pritom až 71 percent smrteľných nehôd chodcov bolo za zníženej viditeľnosti, dve tretiny chodcov zahynuli v obci. Najviac ich zomrelo vo vekovom rozmedzí od 51 do 70 rokov. Polícia pritom minulý rok rozdala takmer 70-tisíc reflexných prvkov „Urobili sme množstvo preventívnych akcií v domovoch dôchodcov, komunikujeme s poisťovňami, komunikujeme s veľkými automobilkami, ktoré majú záujem na zvýšení bezpečnosti,“ povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

nehody s

Reklama

Z pohľadu počtu obetí bola v minulom roku najhoršia situácia v Žilinskom a Prešovskom kraji. V prípade Prešovského kraja možno očakávať zlepšenie najmä pre nové úseky diaľnic, čo môže mať na vývoj nehodovosti pozitívny vplyv. Na Slovensku sú však aj okresy, kde sa vlani nestala žiadna smrteľná nehoda. Boli to Bánovce nad Bebravou a Bratislava IV. nehody

Vzrástol aj počet usmrtených motocyklistov, v tomto prípade to však mohlo súvisieť aj s lepším počasím v minulom roku, pretože jazdili v podstate až do decembra. Pozitívny vývoj vidieť v dopravných nehodách zavinených pod vplyvom alkoholu. Ich počet klesol o 115 na 1503. Slovenská republika je podľa ministra vnútra naďalej jedným z lídrov v bezpečnosti cestnej premávky a v prepočte na počet obyvateľov aj jednou z najbezpečnejších krajín Európskej únie, aj keď počet registrovaných vozidiel za posledných desať rokov vzrástol o zhruba milión.

auta

-lt/Zdroj: Tlačová správa Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky/Foto: archív-

Populárne články