Úvod Aktuality V Piešťanoch sa po prvý raz stretli deti s diagnózami hydrocefalus a...

V Piešťanoch sa po prvý raz stretli deti s diagnózami hydrocefalus a spina bifida

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

V sobotu 26. novembra pripravilo občianske združenie Slovenská spoločnosť pre spina bifida a/alebo hydrocefalus celoslovenské stretnutie v priestoroch Mestského kultúrneho strediska Piešťany 카라 스텝 다운로드. Počas 11. ročníka sa uskutočnilo viacero zaujímavých prednášok nielen na medicínske témy, pričom na svoje si počas podujatia prišli aj deti, na ktoré čakali rôzne hry a veľa zábavy mp3 blank. Hneď samotný úvod stretnutia bol veľmi dojímavý, pretože v ňom zaznelo viacero príhovorov s peknými i hlbokými myšlienkami a zo všetkých prítomných účastníkov bolo cítiť nesmiernu vnútornú silu a odhodlanosť 레알팜 게임 다운로드.

IMG_6448

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

„Musím povedať, že také privítanie a prístup, aké som ohľadom organizovania nášho stretnutia zažila v Piešťanoch, som doteraz nezažila nikde na Slovensku,“ povedala štatutárka občianskeho združenia Terézia Drdulová 인벤터 2014 다운로드. Za spolupráca sa poďakovala Marcele Vrbovej, ktorá občianskemu združeniu vyšla zo strany samosprávy v ústrety pri organizácii podujatia. Prezradila tiež, že 18 linux mint 다운로드. februára chystajú spoločný karneval, ktorého hlavným posolstvom bude integrácia.

Do kultúrneho strediska prišlo osemdesiat detí s diagnózou hydrocefalus, nazývanou aj vodnatieľka mozgu, a spina bifida windows server 2012 r2 language pack. K hydrocefalu dochádza hromadením neobvykle veľkého množstva mozgovomiechového moku v komorách alebo dutinách mozgu. Táto porucha okrem iného spôsobuje nadmerný rast hlavy, kŕče, mentálne postihnutie a v niektorých prípadoch má, žiaľ, smrteľné následky 탐식의 재림 다운로드. Ochorenie spina bifida zas predstavuje anomáliu chrbtice a miechy – v preklade znamená rozštiepená chrbtica. Ťažkosti závisia od rozsahu poškodenia miechy. Často sa vyskytuje práve kombinácia oboch spomínaných diagnóz Jaehan Foreigner.IMG_6332

Slovenská spoločnosť pre spina bifida a hydrocefalus zavítala do Piešťan po prvý krát. „Na stretnutí si utužujeme členstvo, odovzdávame novinky, čo sa deje v zdravotníctve, či sú nejaké posuny aj v rámci inklúzie a podobne Download Coding Scratch. Máme tu europoslancov, ktorí podporujú ľudí so zdravotným postihnutím na úrovni Európskej únie,” prezradila koordinátorka aktivít občianskeho združenia Alena Krchňavá 윈도우 사파리 다운로드.

„Z môjho pohľadu je dôležité podporovať všetky deti, bez ohľadu na to, či sú zdravé, alebo majú zdravotné postihnutie. Deti so zdravotným postihnutím možno potrebujú trošku viac našej pozornosti práve preto, že väčšinová spoločnosť ich akoby odsúva nabok. Majú rovnaké práva ako zdravé deti. Možno im musíme trošku viac pomôcť, aby sa vzdelávali a fungovali samostatne. Sme povinní im len odstrániť bariéry a môžu žiť plnohodnotný život ako ostatní,“ povedala poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská.

IMG_6419

Otvorenie stretnutia sa nieslo v duchu príhovorov a odovzdávania ďakovných darčekov. Zbierka básní od zdravotne postihnutého Michala, ktorý nevie čítať a komunikuje len s obtiažami, dojala aj Janu Žitňanskú, ktorá sa usiluje vytvoriť pre zdravotne postihnutých čo najlepšie podmienky: „Priznám sa, že sa mi tisli slzy do očí. Na túto zbierku sa fakt teším. Je úžasné vidieť, aký talent a potenciál majú ľudia, ktorých spoločnosť odsúva do ústavov alebo nabok. Je veľká škoda, keď neumožníme týmto ľuďom sa vzdelávať sa a participovať na živote. Myslím si, že by boli ešte väčším obohatením pre nás, ak by nemali toľko prekážok.”

Pozvanie prijala aj zlatá paralympionička Veronika Vadovičová, ktorá však kvôli neočakávaným povinnostiam dorazila až na poobedňajšie prednášky. Na prvej prednáške predstavila Terézia Drdulová vízie a úspechy občianskeho združenia, po nej nasledovalo bilancovanie uplynulého roka, prednáška o starostlivosti o rany či rozprávanie dobrovoľníkov občianskeho združenia o skúsenostiach. Kým rodičia a príbuzní detí sa vzdelávali na prednáškach, pre deti bol počas dňa pripravený program plný hier a zábavy.

-vv-

REKLAMA