Connect with us

Aktuality

V Piešťanoch dnes začína stretnutie muskulárnych dystrofikov

Published

on

Reklama

Organizácia muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike organizuje v piešťanskom hoteli Sĺňava celoslovenské stretnutie svojich členov. Podujatie organizované pravidelne každý rok sa začína 8. a potrvá do 11. októbra. Pre účastníkov je pripravený bohatý program zameraný na poskytovanie špecifických informácií, na kultúru, oddych a posilňovanie vzájomnej pomoci. Na piatok je naplánovaný krst informačnej brožúry, premietanie filmu i vystúpenie speváckeho zoskupenia LA GIOIA.

„Tento rok sa ho zúčastní 130 osôb, z ktorých až 45 je odkázaných na pohyb s vozíkom. V tom spočíva špecifickosť tohto stretnutia,“ uviedla predsedníčka združenia Andrea Madunová.

Reklama

Počas piatkového popoludnia v čase od 15:30 do 17:30 sa bude na 1. poschodí v kongresovej sále najviac skloňovať pojem „osobná asistencia.“ Osobná asistencia je podľa definície jeden zo spôsobov kompenzácie dôsledkov zdravotného postihnutia, ktorý umožňuje človeku s postihnutím viesť relatívne nezávislý a samostatný život. Organizácia predstaví výsledok svojich projektových aktivít zameraných na podporu nezávislého života ľudí s postihnutím.

Program začne o 15:30 – krstom informačnej brožúrky s názvom Osobná asistencia – teória a prax od autoriek Márie Duračinskej, Andrei Madunovej a spoluautorky Aleny Hradňanskej. Publikácia bola vydaná s podporou Nadácie Volkswagen Prvé vydanie tejto brožúrky vyšlo v roku 2008. Vzhľadom na čas, ktorý odvtedy uplynul, sa autorky rozhodli brožúrku „novelizovať“, aktualizovať a doplniť o nové informácie a skúsenosti. Jej cieľom je prístupnou formou informovať ľudí s postihnutím, ale aj osobných asistentov o osobnej asistencii, sú v nej zahrnuté osobné skúsenosti nielen autoriek, ale aj iných užívateľov. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR prevádzkuje Agentúru osobnej asistencie a poskytuje sprostredkovanie osobnej asistencie viac ako 200 klientom. Inovovanú informačnú brožúrku „uvedie do života“ vzácny hosť -verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Reklama

program_pn_2015_resize_resizeO 16:30 je pripravená premiéra dokumentárneho filmu o osobnej asistencii Asistujem, teda som v réžii Vladimíry Plančíkovej – Sárkány. Scenár vytvorila Katarína Uhrová, o kameru sa postaral Pavol Hospodár, zvuk zabezpečil Jaroslav Žigo, film postrihal Róbert Karovič. Účinkujú v ňom Mária Smolková a účastníci letného tvorivého tábora ľudí so svalovou dystrofiou i zamestnanci centrály Organizácie musklárnych dystrofikov v SR. Stredometrážny dokument zobrazuje fenomén osobnej asistencie v slovenskej praxi. Zachytáva autentické situácie z bežnej reality človeka s diagnózou svalová dystrofia, prináša otvorené výpovede, skúma, ako táto špecifická forma pomoci ovplyvňuje jej užívateľov a osobných asistentov. Silné svedectvá, nezlomná vôľa žiť, bojovať a prekonávať prekážky napriek všetkému, túžba po nezávislom živote a radosť z každého prežitého dňa. Projekt vznikol v spolupráci s OMD v SR a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

19:30 – LA GIOIA – spevácke zoskupenie, ktoré spieva známe populárne piesne v štýle belcanto. Pre členov Organizácie muskulárnych dystrofikov vystúpia bez nároku na honorár.

Piatkové doobedie je venované Výstave kompenzačných pomôcok
Je určená pre účastníkov stretnutia, ale aj pre iných návštevníkov. Na výstave sa predstaví 11 najväčších slovenských firiem dovážajúcich na Slovensko kompenzačné a respiračné pomôcky.

„Naši členovia si môžu na jednom mieste vyskúšať rôzne pomôcky, porovnať ich vlastnosti, spýtať sa predajcov na všetky potrebné informácie, ktoré ich o pomôcke zaujímajú a potrebujú ich mať zodpovedané,“ povedal Tibor Köböl, sociálny poradca OMD v SR, ktorý spolu s  Alenou Hradňanskou a Andreou Madunovou budú poskytovať účastníkom stretnutia aj odborné sociálne poradenstvo.

-TS OMD SR-

Populárne články