Connect with us

Aktuality

V Piešťanoch chcú požičiavať segway

Published

on

Reklama
Reklama

Dvojkolku segway chce jeden z miestnych podnikateľov požičiavať na jazdu ulicami mesta. Radnicu požiadal o povolenie na mobilný stánok, ktorý by mal byť umiestnený v parku neďaleko Slovanu. Jeho žiadosťou sa kvôli možnému ohrozeniu chodcov bude zaoberať aj Komisia pre bezpečnosť a verejný poriadok pri Mestskom zastupiteľstve na utorkovom rokovaní 26. apríla.

01_Segway-page-003Z dôvodovej správy, ktorú vypracovala Beáta Palkechová z Oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta vyplýva, že ide o dopravný prostriedok, ktorý môže byť použitý aj na chodníkoch a v parku, avšak kvôli rýchlosti pohybu môže predstavovať určité ohrozenie pre chodcov. Preto žiadosť predkladá mesto aj na rokovanie komisie.

Podľa článku z decembra minulého roka z denníka N, ktorý zverejnil správu ČTK, sa pravidlá pre používanie segway v krajinách Európy rôznia. „Zrejme najtvrdšie obmedzenie platí pre majiteľov dvojkolesových vozidiel v Británii, ktorá zaviedla úplný zákaz ich používania na verejných komunikáciách. Bez nebezpečenstva pokuty sa smie jazdiť len na súkromných pozemkoch so súhlasom majiteľa. Naopak, Francúzsko je veľmi liberálne, pre segwaye platia rovnaké pravidlá ako pre chodcov. Žiadne obmedzenia neplatia napríklad ani v Chorvátsku,“ píše denník N.

ulstrascooterNa Slovensku od januára 2016 platí novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Podľa tlačovej správy Ministerstva vnútra sa ním zavádzajú jasné pravidlá pre jazdu na samovyvažovacom vozidle, ako je napríklad segway, ktorých popularita rastie. „Uplatnia sa na nich analogické pravidlá ako pri cyklistoch – povinné reflexné prvky pri zníženej viditeľnosti, prilba, držanie riadidiel oboma rukami.  Viesť toto nemotorové vozidlo bude môcť len osoba staršia ako 15 rokov. Títo vodiči budú môcť použiť na jazdu aj chodník – pravú stranu, avšak iba za predpokladu, že neohrozia alebo neobmedzia chodcov a neprekročenia rýchlosť chôdze. Jazdiť budú môcť len jednotlivo za sebou,“ uvádza sa na stránke rezortu vnútra.

Reklama

Ak mesto podnikateľovi stánok a službu odobrí, po uliciach by mal premávať takzvaný minisegway UltraScooter, pri ktorom ide o hybridné spojenie technológie pohonu na batérie a vyrovnávacích gyroskopov. Podľa správy je ideálny na rovné plochy bez jám a hrboľov. Samotný systém ovládania je intuitívny a zabezpečovaný pomocou vyspelej elektroniky. Zariadenie má maximálny dojazd: 15-20km, nosnosť 100 kg, stúpavosť: 35° a dosiahne maximálnu rýchlosť 10 km/hod.

-red/Zdroj: www.piestany.sk, dennikn.sk, foto: www.ultrascooter.sk, www.piestany.sk

 

Populárne články