Úvod Aktuality V Borovciach dnes začína spomienka na zavraždeného kňaza Štefana Poláka

V Borovciach dnes začína spomienka na zavraždeného kňaza Štefana Poláka

REKLAMA

Od násilnej smrti kňaza Štefana Poláka uplynulo už 30. rokov. Pri tejto príležitosti pripravili v Borovciach program venovaný jeho pamiatke pozostávajúci z duchovných a kultúrnych aktivít.

Štefana Poláka našli na farníci priviazaného o radiátor s ústami prelepenými lepiacou páskou a v kaluži krvi 8. októbra 1987. Na tele mal viditeľné stopy po bit a bodné rany. Po vyšetrovaní políciou Štátnou bezpečnosťou bol obvinený aj odsúdený „bezdomovec“ Ladislav Macháč. Začiatkom roka 1989 dostal za čin 13 rokov, avšak na jeseň toho istého roka bol oslobodený. Skutočný vrah tak naďalej zostáva neznámy.

Spomienkový program začína v piatok 6. októbra o 18:00 h v Kostole sv. Vavrinca svätou omšou. Po nej o 19:00 h bude nasledovať prednáška Patrika Dubovského o tom čo odhalili o Štefanovi Polákovi archívy  Ústavu pamäti národa. Následne o 20:00 h v pastoračnom centre na fare otvoria výstavu diel výtvarníčky Beáty Krasňanskej Vykúpenie. Vystavenú budú tiež osobné veci Š. Poláka.

Soltec Job

Nasledujúci deň v  sobotu si veriaci pripomenú bývalého správcu farnosti modlitbovou vigíliou pozostávajúcou z animovanej adorácie a modlitby sv. ruženca.

V nedeľu bude celebrovať slávnostnú svätú omšu v Kostole sv. Vavrinca trnavský arcibiskup Ján Orosch. Po jej skončení sa pred kostolom uskutoční požehnanie pamätníka, ktorý je venovaný Štefanovi Polákovi a pamätnej poštovej pečiatky.

V obci pri príležitosti na niekdajšieho kňaza bude otvorená Pamätná zóna Štefana Poláka, kde bude nainštalovaná výstava o Sviečkovej manifestácii. Uskutoční sa tieý prezentácia kniha o živote Š. Poláka s názvom V rukách Hrnčiara.

-red-

REKLAMA