Connect with us

Aktuality

Únia nevidiacich a slabozrakých je znepokojená znižovaním výdavkov na liečbu

Published

on

Reklama

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje v rámci ozdravného plánu šetriť, okrem ďalších úsporných opatrení chce zrejme zúžiť výdavky na indikačné obmedzenia liečby ochorení zraku. Tie sa majú týkať vlhkej formy vekom podmienenej degenerácie makuly (VPDM) a diabetického makulárneho edému (DME). Poisťovňa návrh s číslom ID 10266 uverejnila 13. februára 2017 na portáli Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Informácie priniesla v tlačovej správe Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorá považuje zníženie výdavkov na liečbu týchto závažných ochorení za veľmi rizikovú. Bez vhodnej liečby totiž pacientom hrozí skôr či neskôr stratu zraku. 

„Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska združuje ľudí, u ktorých nastalo aj (ale nie len) v dôsledku vyššie uvedených diagnóz výrazné zhoršenie zraku, alebo oň úplne prišli. Vieme preto veľmi dobre, čo strata zraku pre pacientov znamená, akým problémom je vyrovnať sa s dôsledkami, prekážkami a výzvami, ktoré so sebou prináša. A vieme aj to, čo by mnohí z nás dali za to, aby si svoj zrak mohli zachrániť. Samozrejme, želáme si, aby takto ohrozených ľudí bolo čo najmenej. Preto považujeme za neakceptovateľné, že aj napriek existujúcej liečbe na trhu niekto pripustí, aby sa pacienti so závažnými ochoreniami zraku nemohli k adekvátnej liečbe dostať včas alebo aby liečbu nedostali v primeranej dĺžke a kvalite,“ uvádza v tlačovej správe k problematike Branislav Mamojka, predseda Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Reklama

Únia výrazne poukazuje na plánované obmedzenie liečby na jedno oko, pretože mnoho pacientov má postihnuté obe oči a nepochopiteľné je podľa nej i obmedzenie liečby na dva roky. Z jej pohľadu je to veľmi neetické voči pacientovi, ktorí môže vďaka nedostatočnej liečbe v konečnom dôsledku oslepnúť na obe oči. Obmedzenia indikácie sa navyše majú týkať aj diabetikov, ktorí dosahujú hladinu glykovaného hemoglobínu menej ako 7,5 %. Problém diabetického edému makuly sa objavuje pri vyšších hodnotách glykovaného hemoglobínu a v najväčšej miere sa týka pacientov s cukrovkou prvého typu, ktorí so svojím ochorením bojujú celý svoj život, často od útleho detstva.

„Chceme apelovať na všetkých kompetentných, aby nepripustili, aby táto spoločnosť vytvárala zbytočných invalidov len kvôli úsporným opatreniam v zdravotníctve. Nielen pre dobro samotných pacientov, ale aj pre dobro celej spoločnosti. Vieme veľmi dobre, že títo pacienti prichádzajú o možnosť uplatniť sa v spoločnosti, sú odkázaní na pomoc a asistenciu iných a predstavujú ďalšie náklady na zdravotnú a sociálnu starostlivosť, ktoré sa im tiež z dôvodu úsporných opatrení často neposkytujú,“ dodáva Branislav Mamojka.

Reklama

-red/Zdroj: TS Únia nevidiacich a slabozrakých Slovemska/Foto: archív-

Populárne články