Connect with us

Aktuality

Umelecké remeslá v Piešťanoch predstaví okolo 170 výrobcov zo šiestich krajín

Published

on

Reklama
Reklama

Aktualizované – Na ôsmom ročníku Tradičných umeleckých remesiel, ktoré sa budú konať v predposledný májový víkend na Kúpeľnom ostrove, sa v Piešťanoch predstaví okolo 170 ľudových výrobcov, ktorí predvedú viac ako 40 druhov remesiel. Okrem Slovenska prídu aj remeselníci z Česka, Poľska, Maďarska, Srbska a svoje zastúpenie tu bude mať aj Čína. Organizátori v tomto roku pripravili ako novinku krojovaný sprievod s výrobkami po meste a návštevníkov privíta aj cimbalovka Strýci z moravského Strání.

„Novinkou tohto ročníka je sprievod remeselníkov, ktorí budú prezentovať svoje remeslá. Pôjdu v krojoch a ponesú napríklad košíky či krošne,“ hovorí podpredsedníčka občianskeho združenia Tradičné ľudové umelecké remeslá z Leopoldova, Ľubica Kuzmová. Sprievod by mal začať v sobotu okolo pol jedenástej, pred slávnostným otvorením podujatia.

 

„Podujatie trvá tri dni, slávnostné otvorenie sa koná v sobotu o 11-tej hodine v pavilóne Harmony za účasti finančného riaditeľa kúpeľov pána Mikuláša, pána primátora a predsedu nášho združenia Miloša Kunkela,“ informuje Ľ. Kuzmová. Návštevníkom zahrá ľudová hudba – cimbalovka Strýci z neďalekej Moravy.

Reklama

IMG_0259_resizeRemeslníci budú mať rozložené svoje stánky ako obvykle už od Kolonádového mosta okolo fontány pred Irmou popri promenáde až po vjazd na Dominovu cestu. „Určite si tam každý návštevník nájde niečo zaujímavé, budú tam aj klasické vychytávky, na ktoré sú návštevníci zvyknutí, ale tiež nové druhy, snažíme sa ponuku každoročne obmieňať,“ dopĺňa zástupkyňa organizátora. Účastníci sa mohli prihlásiť na podujatie do konca marca. Záujem prejavilo okolo 170 výrobcov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Srbska a čínske ľudové umenie predstavia zástupcovia Konfuciovho inštitútu z Bratislavy. Súčasťou programu budú aj tvorivé dielne pre návštevníkov a chýbať nebude ani Stražanovo bábkové divadlo, či živé sochy.

Medzinárodné stretnutie ľudových remeselníkov Tradičné umelecké remeslá je putovným veľtrhom, ktorý sa koná okrem Piešťan napríklad aj v Nitre, Trenčíne, Skalici, Senci, Štrbskom plese či Košiciach. Podľa Ľubice Kuzmovej sa v každom meste remeselníci trochu obmieňajú, v Piešťanoch si podujatie drží spravidla veľmi dobrú návštevnosť, preto k nám aj remeselníci radi chodia. Keďže ide o podujatie pod holým nebom, problémom by mohlo byť už len vrtošivé počasie.

umelecke remesla-ad-, ilustr. foto: archív PNky

Populárne články