Connect with us

Aktuality

Teplická: značenie opäť problémom, križovatka s Radlinského bude zavretá mesiac

Published

on

Reklama

Rekonštrukcia Teplickej ulice v Piešťanoch pokračuje od pondelka 4. apríla prácami v lokalite od základnej umeleckej školy po Poštovú ulicu a zároveň na križovatke Teplická – Radlinského – Meštianska. Problém sa opäť podobne ako v predchádzajúcich etapách stalo dopravené značenie. Domáci si so zákazmi vjazdu, slepými ulicami bez naznačenia obchádzkových trás poradia (teda väčšina), horšie to však je s vodičmi neznalými miestnych pomerov. Nie je problém stretnúť autá s mimopiešťanskými ŠPZ-tkami ako ich šoféri bezradne stoja pred križovatkou a nevedia, kade ďalej.

„Dopravné značenie rekonštrukcie samotnej Teplickej ulice je dobré. Chýbajú informačné tabule na príjazdových komunikáciách k Teplickej ulici a z tohto dôvodu je dopravná situácia pre vodičov chaotická,“ (citácia korigovaná 8.4.2011 11:57h) vyjadril sa náčelník piešťanskej mestskej polície Marcel Mihálik, ktorý dodal, že policajti potom musia riešiť kolízne situácie a informovať ústne vodičov priamo v teréne, pričom na to nemajú kapacity a problém by vyriešilo dopravné značenie. „Pri [singlepic id=12061 w=320 h=240 float=left]umiestňovaní dopravného značenia sme postupovali v zmysle projektovej dokumentácie, ktorú nám dodal investor (Mesto Piešťany). Z našej strany nie je problém, pokiaľ zástupcovia mesta, alebo mestskej polície povedia, že treba nikde doplniť dopravné značenie, vieme to operatívne riešiť,“ informoval Peter Sabo, zástupca dodávateľa stavby, ktorým je spoločnosť Strabag. Podľa Igora Kováča z piešťanského mestského úradu, ktorý má na starosti rekonštrukciu Teplickej ulice ako zástupca investora, si v stredu 6. apríla dopoludnia prešli s kolegyňou z úseku dopravy dopravné značenie, pričom zistili nedostatky, ktoré sa snažili operatívne vyriešiť. „Momentálne riešime dopravné značenie kompromisom, respektíve prienikom návrhu umiestnenia dopravného značenia z piatej a šiestej etapy rekonštrukcie. Rozmiestnenie dopravného značenia schválil Dopravný inšpektorát v Trnave,“ povedal Igor Kováč. Uznal, že informačné tabule na hlavnom ťahu Bratislavská – Žilinská, o ktorých hovoril náčelník mestskej polície, ktoré by upozornili vodičov, že Teplická je uzavretá, naozaj chýbajú, aj napriek tomu, že boli v projektovej dokumentácii. Podľa jeho vyjadrenia zabezpečia ich osadenie.

Reklama

V projektovej dokumentácii, ktorú majú k dispozícii na mestskom úrade, nie sú vypracované obchádzkové trasy, na dôvod sme sa pýtali projektanta Igora Ševčíka: „Pri rekonštrukcii ide o komunikácie, ktoré sú využívané miestnymi obyvateľmi, to nie sú žiadne tranzitné komunikácie. Tam sa predpokladá, že občania sú znalí miestnych pomerov a zvolia si tú trasu, ktorá im najlepšie vyhovuje.“ Vodiči prichádzajúci do Piešťan budú musieť nasledujúce dva mesiace ešte nejako zvládnuť a pýtať sa ak si nevedia dať rady. Ak by sa aj investor momentálne rozhodol pre osadenie značenia obchádzkových trás, podľa I. Ševčíka by muselo prebehnúť konanie podobné stavebnému, ku ktorému sa musí vyjadriť aj dopravný inšpektorát. To môže trvať aj niekoľko týždňov.

[singlepic id=12062 w=320 h=240 float=right]K dnešnému dňu je situácia taká, že v smere od Bratislavskej ulice sa po Teplickej dostanete po Rastislavovu ulicu, ktorá bola ešte v utorok 5. apríla uzatvorená. Ak môžete radšej sa jej vyhnite, pretože na nej prebiehajú taktiež výkopové práce a môže sa vám stať, že bude zablokovaná stavebnými mechanizmami a jednoducho neprejdete. Zo Sládkovičovej ulice prejdete cez Kollárovu. Poštová je stále prístupná tak, že môžete pokračovať po Teplickej v smere k Auparku. Rázusova je otvorená obojsmerne. Z kruhového objazdu pri Námestí slobody je Teplická uzatvorená.

Reklama

Križovatka Teplická – Radlinského – Meštianska bude uzatvorená viac ako mesiac

[singlepic id=12060 w=320 h=240 float=left]Dovávateľ sa v zmluve zaviazal dokončiť rekonštrukčné práce Teplickej ulice do desiatich mesiacov od prevzatia staveniska, teda do konca mája. Peter Sabo zo spoločnosti Strabag povedal: „Predpokladám, že hlavné stavebné práce budú do konca mája hotové. Ak nám niečo zostane, budú to len nejaké malé dorábky, teda ak sa nevyskytnú nejaké nepredvídané udalosti, pretože táto ulica je plná problémov, napríklad pre plytko uložené inžinierske siete.“ Jedným z takýchto problémov, ktorý vyplával na povrch v utorok 5. apríla je porucha kanalizácie v časti rekonštrukcie od ZUŠ po Poštovú. Pred pokračovaním prác ju bude musieť Trnavská vodárenská spoločnosť najskôr odstrániť. Peter Sabo upozornil taktiež na časovú náročnosť realizácie križovatky Teplická – Radlinského – Meštianska. „Táto križovatka bude z betónu. Pre rýchlejšiu realizáciu sme navrhovali, aby sa zmenila technológia, ale žiaľ nebolo to možné. Križovatku zrealizujeme pomerne rýchlo, avšak betón, ktorý tam nalejeme musí 28 dní tvrdnúť a nesmú po ňom v tomto období jazdiť autá, inak by nám subdodávateľ nedal záruku,“ vysvetlil P. Sabo. Podľa vyjadrenia projektanta I. Ševčíka je križovatka navrhnutá ako betónová preto, že bolo potrebné na ňu umiestniť výškový retardér a z každej strany budú na ňu nábehové prahy kvôli spomaleniu dopravy, keďže táto križovatka je neprehľadná. Betón má podľa neho aj výrazne dlhšiu životnosť.

Text a foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA

Populárne články