Connect with us

Aktuality

Televízie už vysielajú digitálne. Od mája aj TV Karpaty

Published

on

Reklama

Prví Piešťanci prestanú prijímať analógové vysielanie televízií Joj, STV2 a Markíza už 12. apríla. Práve vtedy vypnú analógový signál z Trenčína, na ktorý sú niektoré antény v našom meste natočené. Ostatných čaká zmena najneskôr koncom augusta. Do tohto termínu sa treba postarať o to, aby si naše televízne prijímače vedeli poradiť s digitálnym signálom. Ten môžu už teraz využívať diváci STV1, STV2, Markíza a Joj. Televízie zaradené do prvého multiplexu už v našom regióne vysielajú digitálne.

[singlepic id=12050 w=320 h=240 float=left]Prechod z analógového na digitálne vysielanie sa štatisticky dotýka iba polovice obyvateľstva – teda tých, ktorí neprijímajú programy cez káblovku, satelit alebo prostredníctvom telekomunikačných sietí. Pre domácnosti s individuálnou anténou, ktoré používajú staršie televízory je jednoduchým riešením DVB-T prijímač (set-top box). Musí naň byť pripojený každý starší televízor. Ak sú nové modely označené skratkou DVB-T, majú set-top box zabudovaný v sebe. Problém vyrieši aj DVD rekordér schopný prijímať digitálny signál, tiež však musí byť označený ako DVB-T. Ak tento symbol na svojom televíznom prijímači alebo rekordéri nenájdete, musíte si ku každému televízoru v domácnosti kúpiť set-top box. Jeho cena sa v závislosti od množstva funkcií a kvality pohybuje od 15 do 250 eur. Pri výbere je [singlepic id=12049 w=320 h=240 float=right]dobré poradiť sa s predajcom. Pre kvalitné sledovanie digitálnej televízie je však potrebné aj natočenie a nasmerovanie vonkajšej antény. Pri spoločných anténach nie je podmienkou, aby mal každý televízor, v každej domácnosti vlastný set-top box. Správca domu to môže riešiť úpravou spoločnej televíznej antény.

Reklama

Regionálna TV Karpaty začne vysielať digitálne z vysielača na Červenej veži najneskôr 15. mája na frekvencii 42. V Piešťanoch ju bude možné chytať aj na vnútornú anténu. Podľa vyjadrenia jej riaditeľa Petra Karcola riešia aj šírenie signálu prostredníctvom siete Magio. Mestský rozpočet dotuje súkromnú televíziu ročne sumou 66 388 €. Čerpanie týchto prostriedkov je závislé na počte objednávok, ktoré prídu z mestského úradu. TV Karpaty zabezpečuje pre MsÚ spravodajstvo zo zastupiteľstiev a iných podujatí.

[singlepic id=12051 w=320 h=240 float=left]Na otázku týkajúcu sa sledovanosti televízie jej riaditeľ Peter Karcol odpovedal: „Bol realizovaný celoslovenský prieskum sledovanosti regionálnych televízii  vypracovaný pre spoločnosť TV Net. Výsledkom bola sledovanosť za deň 11.7%.“ Z ankety TV Karpaty na jej webovej stránke, kde sa pýtala akým spôsobom diváci prijímajú televízny signál, vyplynulo, že prostredníctvom klasických antén sleduje televíziu necelých 24 percent respondentov (184 zo 771). Klasické antény sú momentálne okrem internetu jediným spôsobom ako sa dostať k vysielaniu TV Karpaty.

Reklama

Väčšinu potrebných informácií o prechode na digitálne vysielanie nájdete na webe www.digimedia.sk a na bezplatnej infolinke 0800 168 500.

REKLAMA

 

Populárne články