Connect with us

Aktuality

Svetlonos na splave. Čaká vás jesenné dobrodružstvo na riekach Trnavského kraja

Milovníci romantiky i rodiny s deťmi si užijú jeden zo splavov troch riek, ktoré na sobotu 21. októbra 2023 pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj. Cieľom je popularizovať vodnú turistiku, upozorniť na výnimočné prírodné bohatstvo Slovenska a inšpirovať k aktívnemu tráveniu voľného času aj mimo letnej sezóny.

Published

on

Reklama
Reklama


Svetlonos na splave už tretí rok uzatvára vodácku sezónu v Trnavskom kraji zážitkov. Aj tentoraz majú výletníci na výber splavy troch rôznych tokov – Malého Dunaja, Dunajských ramien a Váhu v úseku medzi Jalšovým a Hlohovcom. Všetky tri rieky sú aj na jeseň plné života a priamo z vodnej hladiny je možné pozorovať volavky či kormorány. Zážitok znásobia pestrofarebné listy padajúce na vodnú hladinu. Lokálni sprievodcovia účastníkov splavu upozornia na všetko, čo stojí za pozornosť. V cieli každého z týchto troch výletov bude všetkých čakať horúci čaj aj miesto na opekanie pochúťok, ktoré si výletníci prinesú.

„Kanoe alebo rafty, pádla a plávacie vesty – teda kompletná vodácka výstroj je pre účastníkov všetkých troch splavov zabezpečená. Stačí sa dobre pripraviť aj na trochu nepriaznivejšie počasie a vyraziť na vodu v menej zvyčajnom termíne. Pred rokom bolo sychravo, napriek tomu sme mali skvelú odozvu a účastníci si jesenný splav veľmi pochvaľovali,“ hovorí Petra Hencelová z KOCR Trnavský kraj.


Do ticha jesennej prírody sa výletníci započúvajú v zákutiach Dunajských ramien, ktoré sú poslednou zachovanou vnútrozemskou deltou európskeho veľtoku. Ďalším tokom, na ktorom sa Svetlonos na splave bude konať je Malý Dunaj. Vyznačuje sa stálym a miernym prúdom. Meandruje nížinnou krajinou a vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe. Atraktívny je tiež splav starého koryta rieky Váh, ktorej názov je odvodený z latinského slova Vagus - blúdivý.

„Záujem turistov i domácich o splavovanie riek v Trnavskom kraji z roka na rok rastie. Vďaka tomu, že tunajšie toky sú skôr pokojné, lákajú i menej skúsených vodákov a v bezpečí si splavy užijú aj rodiny s deťmi. Trnavský kraj je krajom vody, s ktorou sú spojené dobrodružné zážitky. A na tie chceme podujatím Svetlonos na splave upozorniť,“ uzatvára Katarína Rohaľová z KOCR Trnavský kraj.

Reklama

TS a foto KOCR Trnavský kraj

Populárne články