Connect with us

Aktuality

Štvrtina vodičov, ktorí boli účastníkmi nehody, vlani z miesta ušla

Published

on

Reklama
Reklama

Za minulý rok bolo v Trnavskom kraji 1404 nehôd. Z nich sa 368 skončilo útekom vodiča, čo predstavuje 26 percent prípadov. Celkový počet nehôd sa medziročne zvýšil v našom kraji o 177 nehôd.
Najviac „neznámych nehôd“ s útekom eviduje polícia v okrese Trnava – 87, v Galante – 60 a v Dunajskej Strede – 55. „Oproti minulému roku sme zaznamenali negatívny trend najmä v D. Strede a v Galante, kde sa počet takýchto nehôd zvýšil o 21 nehôd v D. Strede a o 20 nehôd v okrese Galanta. Vo väčšine prípadov nešlo o vážne nehody, ale skôr o škodové udalosti na odstavných plochách a parkoviskách pred nákupnými centrami, ktoré vedia účastníci medzi sebou vyriešiť do pár minút cez poisťovací formulár. V prípade, že sa vodiči nevedia ne mieste dohodnúť, kto udalosť zavinil, na pomoc si môžu zavolať, cez číslo 158, policajnú hliadku,“ hovorí Mária Linkešová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave.

Útek je priťažujúca okolonosť

Zo zákona je vodič povinný zotrvať na mieste nehody aj na mieste škodovej udalosti. Ak sa stane nehoda alebo škodová udalosť bez účasti druhého vodiča, je vodič povinný to riešiť na mieste udalosti. Naozaj nestačí, aby vodič nechal za stieračom na seba kontakt a odišiel. V prípade, že vodič nevie dohľadať vodiča druhého vozidla, napr. pred obytným domom, na parkovisku, môže požiadať o pomoc opäť policajtov, ktorí osobu podľa evidenčného čísla na aute vylustrujú a skontaktujú .

Vodičovi hrozí odobratie oprávnenia

„Policajti sa vždy snažia dopátrať k vodičovi, ktorý bol účastníkom nehody. Za účelom jeho stotožnenia sa preveria kamerové záznamy. Vodičovi, ktorý takúto nehodu zavinil, a navyše z miesta nehody ušiel, hrozí okrem pokuty za priestupok navyše aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlá.
„Policajt vždy zadrží vodičovi vodičský preukaz a v zmysle zákona mu môže hroziť, že si za volant nesadne minimálne 12 a maximálne až 60 mesiacov. Vodičský preukaz navyše polícia vráti vodičovi až potom, čo znovu absolvuje odborné preskúšanie a pri dlhšom zákaze, nad 24 mesiacov musí vodič preukázať opäť okrem odbornej spôsobilosti, aj zdravotnú a psychickú spôsobilosť na vedenie vozidla,“ uzatvára M. Linkešová.
Bližšie info o dopravných nehodách a škodových udalostiach nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.
TS KR PZ v Trnave / red

Reklama

Populárne články