Connect with us

Aktuality

Ako zvládnuť Omikron? Pár jednoduchých úkonov môže výrazne pomôcť

Published

on

Reklama
Reklama

Omikron zažal úradovať naplno aj na Slovensku. Kým pred pár dňami ešte prírastky pozitívnych s Covid-19 denne klesali, aktuálne už prudko stúpajú. Za včerajší deň bolo zaznamenaných viac ako 7000 pozitívnych PCR testov. Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti spísalo praktické rady ako sa pripraviť na stretnutie s Omikronom.
V najbližšom období s ním príde do kontaktu prevažná väčšina obyvateľov, keďže sa šíri extrémne rýchlo. Dôležité je stále dbať na zdravý životný štýl, dostatok pohybu a príjem vitamínov a látok, ktoré podporia náš imunitný systém. Okrem toho existujú aj ďalšie možnosti ako sa správať a znížiť pravdepodobnosť, že kontakt s týmto vírusom vám spôsobí vážnejšie problémy. Ministerstvo zdravotníctva teda odporúča nasledovné:

1. OČKOVANIE

Každá dávka vakcíny pomôže, aj jedna dávka je lepšia ako žiadna. Najlepšie je mať všetky tri. k ste ešte neboli na 3. dávke, neváhajte. Očkovanie je dôležité aj po prekonaní Covidu, imunita časom slabne.

2. VYHÝBAJTE SA PLNÝM INTERIÉROM

Minimalizujte sociálne kontakty najmä v preplnených a zle vetraných interiéroch. Ak už v takom ste, snažte sa nebyť tam príliš dlho, aby ste nedostali príliš veľkú virálnu nálož, pri ktorej je vyššie riziko ťažkého priebehu.

3. NOSTE RESPIRÁTOR

Dôležitý je predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí. Respirátor znižuje virálnu nálož, s ktorou sa stretnete. Noste ho aj v exteriéri, ak ste v tesnom kontakte s ľuďmi.

Reklama

4. TESTUJTE SA PRED STRETNUTIAMI S ĽUĎMI

Ak sa musíte stretnúť s ľuďmi v interiéri na dlhšiu dobu, urobte si antigénový test (dostupný v lekárni). Dozviete sa, či vy alebo vaši známi nie ste v danej chvíli infekční.

5. VETRAJTE

Vetraním sa znižuje množstvo vírusového aerosólu v miestnosti. Znižuje sa tak virálna nálož, s ktorou sa v takomto prostredí stretnete. Ak musíte byť v interiéri s ľuďmi, snažte sa otvoriť okná.

6. VOLAJTE POMOC V SPRÁVNY ČAS

Keď Covid dostanete, dôležité sú dve veci: dodržiavať karanténu a ustriehnuť moment, kedy potrebujete pomoc. Pri ťažkostiach s dýchaním alebo pri poklese saturácie krvi kyslíkom pod 92% volajte záchranku. Ak patríte medzi rizikové skupiny, hneď po pozitívnom PCR teste volajte svojmu lekárovi, aby vám predpísal liek molnupiravir.
Zdroj: MZ SR / red

Populárne články