Connect with us

Aktuality

Študenti vyrobili vozidlo na solárny pohon

Published

on

Reklama

V rámci solárnych dní, ktoré sa v areáli Strednej odbornej školy technickej v Piešťanoch konali 11. a 12. mája predstavili žiaci i pedagógovia školy svoje vlastné solárne vozidlo. Myšlienka každý rok zhotoviť zaujímavý technický výrobok je pre školu už tradíciou. Tento rok padla voľba práve na solárne vozidlo.

[singlepic id=13507 w=320 h=240 float=left]Vozidlo zhotovili počas troch týždňov intenzívnej práce študenti odborov automechanik -autoelektrikár pod vedením majstrov odborného výcviku. V súčasnosti je vozidlo hotové po mechanickej stránke a doťahujú sa dizajnové detaily. V najbližších dňoch bude sprevádzkovaná jeho elektrická časť.

Reklama

Vozidlo je vybavené motorom o výkone 500 wattov a solárna energia sa zhromažďuje v batériách s napätím 24 voltov, ktoré je možné nabíjať aj z elektrickej siete. Má odpruženú zadnú vidlicu, predpokladaný dojazd na plne nabité batérie aj s doplňovaním energie so solárneho panelu by mal byť cca 50 km, maximálna rýchlosť do 25 km za hodinu. Motor je schopný rekuperácie elektrickej energie (dobíjanie pri brzdení) a vozidlo môže aj cúvať. Momentálne sa jedná pravdepodobne o ojedinelý exemplár vozidla na Slovensku, ktorý využíva na svoj pohon aj solárnu energiu.

Najbližšie bude vozidlo predvedené 4. júna na podujatí Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny počas sprievodu, kde dúfame, že slnko ukáže svoju silu. Stredná odborná škola technická tu odprezentuje aj ďalšie svoje technické výtvory.

Reklama

[nggallery id=729]

Autor: Petra Adamcová

Populárne články