Connect with us

Aktuality

Spomienka na sedemnásty november, alebo ukážka našej nedemokracie?

Published

on

Reklama

V utorok 16. novembra podvečer usporiadalo Mesto Piešťany a Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany na Námestí Slobody koncert pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Prevažne násťročných zabávali Black Apple a potom už celkom slušne zaplnené námestie všetkými vekovými kategóriami podupkávalo na rytmy piesní skupiny Slniečko.

[singlepic id=7280 w=320 h=240 float=left]Vrámci podujatia nevystúpili žiadni politici, či pamätníci novembrových udalostí z roku 1989. Teda s výnimkou Petra Remiša, ktorý si v krátkosti zaspomínal na časy pre dvadsaťjeden rokmi a povedal, že vtedy tu čítal prejav, ktorý zhodou okolností pred časom doma našiel, ale že ho fanúšikom prečíta až o štyri roky. Vlani, na jubilejné dvadsiate výročie Nežnej revolúcie, sa v Piešťanoch neuskutočnili žiadne verejné spomienkové akcie. Podľa vyjadrenia riaditeľky Mestského kultúrneho strediska v Piešťanoch Marty Jurčovej, si tohtoročné podujatie vyžiadali občania. „Jednoducho takéto udalosti, ktoré sú významné v živote, by sa mali nejako určite zachytiť, či už je to tak alebo tak. Rôzni ľudia majú na to rôzne názory. Samozrejme, že aj my keď sme začínali toto, teda vlani to nebolo a tento rok to je. Tak je to asi z toho dôvodu, že nám ľudia dali takéto otázky. Keď s ľuďmi komunikujete, všeličo sa dozviete. Ja som povedala, prečo to neusporiadať. Takže samozrejme, že na podnety občanov sme to usporiadali tento rok,“ povedala Marta Jurčová. Naskytá sa otázka, či vlani neboli požiadavky pripomenúť si dvadsiate výročie. „Viete čo, nikto nám nepovedal, že by to malo byť. Ale ja osobne si myslím, že áno, že mali by byť, či už je to akékoľvek podujatie, ktoré je nejakým spôsobom významné, malo by sa to nieže oslavovať, ale nejako si to pripomínať, či je to už pre staršiu alebo mladšiu generáciu,“ vysvetľuje Marta Jurčová. Spomienka sa teda konala, ale hlavne mladým, ktorí rok 1989 nezažili, akosi nemal kto povedať, o čo vlastne išlo. Nemal kto pripomenúť, že vďaka udalostiam z pred dvadsaťjeden rokov majú to, čo dnes majú, či už dobré alebo zlé.

Reklama

Podľa vyjadrenia poslankyne Národnej rady SR a kandidátky na post primátorky Piešťan Kataríny Cibulkovej, mala v pláne usporiadať na Námestí Slobody v predvečer 17. novembra taktiež spomienkovú akciu a pripomenúť si dvadsiateprvé výročie novembrových udalostí. „Pôvodne sme chceli ísť na námestie, zapáliť sviečky, premietnuť si [singlepic id=7295 w=320 h=240 float=right]film Ústavu pamäti národa k 17. novembru. Bohužiaľ, dozvedeli sme sa, že Námestie Slobody je obsadené. Takže sme program museli trošku zmeniť a orientovať sa iba na druhú spoločenskú časť plánovanej akcie, ktorou bola módna prehliadka,“ povedala Katarína Cibulková. Na otázku, či sa nedala spomienka zorganizovať v inom priestore K. Cibulková odpovedala: „Piešťany nemajú žiaden pamätník politických väzňov, ani žiadnu pripomienku, ktorá by pripomínala, či v Piešťanoch boli ľudia, ktorí boli disidentmi alebo boli perzekuovaní. Jediným symbolom 17. novembra v Piešťanoch je Námestie Slobody, kde sa Piešťanci vlastne stretávali, a kde sa začali prvé akcie proti vtedajšiemu režimu. Preto sme chceli zvoliť práve tento priestor, pretože pre nás symbolizuje sedemnásty november.“

Je zjavné, že súčasný primátor Remo Ciccuto sa vrámci spomienky na pódiu neobjavil, aby nebol obviňovaný, že si robí predvolebnú kampaň. Medzi ľuďmi, ktorí sa na koncert prizerali sa objavili hlasy a otázky, čí predvolebný míting sa práve koná. Iste bolo tu aj veľa ľudí, ktorí mali informácie, že akcia je spomienkou na sedemnásty november. Koncert bol fajn, ale spomienka bola nemastná neslaná. Neviem sa ubrániť dojmu, že všetko to boli len “trucpodniky“ a ukážka ako sa nedohodnúť pre spoločnú vec. Predvolebná kampaň by na takúto udalosť podľa mňa nemala mať žiaden vplyv. Iste, primátorskí kandidáti majú vďaka svojim súčasným pozíciám diametrálne iné východiskové podmienky, ktoré niektorí výdatne využívajú. Kladiem si teda otázku, či by nebolo demokratickým gestom a vzdaním holdu udalostiam sedemnásteho novembra, aby sa na pódium postavilo všetkých sedem primátorských kandidátov, a aby na chvíľu zabudli, že je pred voľbami a naozaj si uctili demokraciu, na ktorej je zjavne treba ešte neskutočne veľa pracovať.

Reklama

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5x0L2R5th6w[/youtube]

Autor: Tomáš Hudcovič  Foto: nc a Tomáš Hudcovič

[nggallery id=297]

Populárne články