Connect with us

Aktuality

M. R. Štefánik absolvoval dve cesty okolo sveta

Published

on

Reklama

Vo štvrtok 19. novembra podvečer sa v budove Kursalonu konala prezentácia publikácie Milan Rastislav Štefánik – významný cestovateľ a jeho nasledovníci. Súčasťou podujatia bola i vernisáž výstavy fotografií s názvom M. R. Štefánik a Stredná Ázia autora Martina Baláža.

[singlepic id=7355 w=320 h=240 float=left]Kniha bola vydaná k 130. výročiu narodenia štátnika a jej autorom je RNDr. František Kele. Ten bol na prezentácii prítomný a hosťom porozprával ako k vydaniu knihy i jej napísaniu došlo. „Štefánik bol známym politikom, diplomatom i astronómom. O jeho osobe ako cestovateľovi sa však veľa nehovorilo. Na jednej strane je to prirodzené, pretože všetko ostatné čo Štefánik vykonal bolo v jeho odkaze oveľa dôležitejšie. Svoju cestovateľskú zručnosť si osvojil akoby mimovoľne, pri plnení svojich štátnych a vedeckých povinností. Dominantným záujmom na jeho cestách bola astronómia. Cesty za pozorovaním Halleyho kométy, za zatmeniami Slnka, študijné cesty kvôli hľadaniu vhodných lokalít na stavbu observatórií urobili zo Štefánika významného cestovateľa. Ďalším závažným motívom jeho cestovania boli diplomatické aktivity v službách Francúzska, účasť v prvej svetovej vojne a špeciálne pôsobenie v légiách, najmä usilovná činnosť v súvislosti s prípravou nového štátu Čechov a Slovákov,“ hovorí F. Kele.

Reklama

[singlepic id=7358 w=320 h=240 float=right]M. R. Štefánik navštívil mnoho krajín a kontinentov, dvakrát absolvoval cestu okolo sveta a okrem Antarktídy navštívil všetky svetadiely. Ak sa vezmú do úvahy technické možnosti cestovania dnes a sto rokov dozadu, sú jeho cestovateľské výkony obdivuhodné. Štefánik mal okrem svojich presne stanovených cieľov na cestách i záujem o spoznávanie ľudí a krajín. Z každej svojej cesty si priniesol množstvo fotografií a upomienkových predmetov. Pri všetkých cestách si politik a diplomat rád spomenul na svoju rodnú obec a krajinu. Odvšadiaľ sa vrátil domov, aj jeho posledný let smeroval na Slovensko.

Oveľa viac sa však dočítate v knihe, ktorá bola vo štvrtok pre piešťanských čitateľov slávnostne uvedená do života za asistencia autora, primátora mesta Piešťany Rema Cicutta, vydavateľky Tatiany Grófovej i predsedu Spoločnosti M. R. Štefánika Ing. Jána Tataru. Piešťany majú totiž s osobnosťou Štefánika viacero prepojení. V budove Kursalonu, kde sa konala prezentácia knihy bola na návšteve jeho snúbenica Jullieta Bensoni, nachádza sa tu expozícia Balneologického múzea, kde je výstavný priestor venovaný tomuto štátnikovi, a vo Vojenskom historickom múzeu na letisku je model lietadla Caproni, v ktorom absolvoval Štefánik svoju poslednú, žiaľ tragickú cestu domov.

Reklama

Autor: Petra Adamcová   Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=301]

Populárne články