Connect with us

Aktuality

SOČ: Robot ani bionická rukavica nevyhrali

Published

on

Reklama

Výsledky 34. ročníka celoštátnej prehliadky Stredoškolskej odbornej činnosti sú známe. Vyhlásili ich 26. apríla v Dome umenia. Zo zástupcov Piešťan sa najlepšie umiestnila Dominika Beregházyová z Hotelovej akadémie Ľ. Wintera (HAĽW), ktorá skončila v odbore Hotelierstvo a cestovný ruch na druhom mieste.

[singlepic id=28775 w=320 h=240 float=left]Vyhlasovanie výsledkov spojené s galaprogramom bolo vyvrcholením série prezentácií študentských prác, ktoré sa konali v Hotelovej akadémii. Poroty hodnotili vedomosti a šikovnosť 272 stredoškolákov v 17 odboroch. Mladí ľudia v každom z nich predstavili zaujímavé práce, v Elektronike napríklad kráčajúceho robota a bionickú rukavicu.

Reklama

„Táto rukavica dokáže nahradiť počítačovú myš a na rozdiel od ostatných zariadení rozoznáva konkrétne pohyby prstov a dokáže tak spúšťať rôzne funkcie. Ukazovákom môžeme klikať, prostredník nahradí pravé tlačítko myši, prstenníkom aktivovať scrollovacie tlačítko,“ vysvetlil základné funkcie bionickej rukavice jej autor Viktor Vaňo zo SPŠ Nitra. Rukavicu sníma web kamera, takže pohybom ruky sa dá ovládať aj kurzor počítača. Študent sa inšpiroval podobnými zariadeniami, pri ktorých má človek na ruke pripojené spínače. Podľa jeho slov môžu byť bionické rukavice v budúcnosti využívané na ovládanie počítača i pri náročnejších činnostiach.

[singlepic id=28773 w=320 h=240 float=right]Patrika Völgyiho z SOŠ Rožňava začala robotika zaujímať iba pred niekoľkými mesiacmi. Do Piešťan prišiel s kráčajúcim robotom, ktorý sa vyhýba prekážkam. „Konštrukcia pozostáva z hliníkových profilov a komponentov, ktoré umožňujú pohyb. Pomocou kontaktného snímača dokáže reagovať na prekážky. V budúcnosti ho vybavím ďalšími snímačmi, bluetooth modulom a ultrazvukovým snímačom, ktorý umožní presnejší výpočet vzdialenosti robota od prekážky,“ vysvetlil Patrik Völgyi.

Reklama

V tomto odbore nakoniec zvíťazil Peter Drozda zo SPŠ Trnava, ktorý skonštruoval Teslovu cievku. Z Piešťancov sa okrem Dominiky Beregházyovej (HAĽW) darilo súrodencom Michaele a Jakubovi Šaušovcom z Gymnázia P. de Coubertina, ktorí v odbore Biológia obsadili 3. miesto. V odbore Problematika voľného času skončila piata Terézia Borovská z HAĽW a psík Toby. Porotu zaujal ich dogdance.

Pozrite sa video z ich predstavenia na Dogdance Winter Show 2012 v Trenčíne.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=jBRFDwVZVkU[/youtube]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články